ČT bije vlastní tvorbou konkurenci. Bohdalová prostě táhne

12.11.2010 21:56 | Zprávy

Česká televize a její vlastní tvorba bývá kritizována ze dvou směrů. Její pořady prý nepatří k nejlevnějším a už vůbec nejsou veřejnoprávní. Podle sledovanosti je to ale jejím divákům úplně jedno a seriál s Jiřinou Bohdalovou dokáže s přehledem přetáhnout diváky velkolepé novácké Talentmánii. Diváci se vyjádřili jasně. Co na to experti?

ČT bije vlastní tvorbou konkurenci. Bohdalová prostě táhne

Česká televize "drtí" konkurenci v hlavním vysílacím čase. Stačí, aby nasadila určité pořady z vlastní produkce či dodané externí firmou „na klíč" a české domácnosti začnou přepínat, aby s Jiřinou Bohdalovou odhalovaly kriminální případy, s herci seriálu Vyprávěj vzpomínaly na krásy socialismu či se s Ester Janečkovou dojímaly nad zlomovým setkáním účinkujících po padesáti letech mlčení.

Zmíněné pořady nepatří v rozpočtu ČT k nejlevnějším a menšinového diváka nezaplavují tunami zajímavých informací či mimořádnými uměleckými zážitky, což by podle některých kritiků ČT dělat měly, pokud se jim dostane možnosti běžet v prime time hlavního kanálu veřejnoprávního média. Někteří, jako například reportér Reflexu J. X. Doležal, pak otevřeně žádají zrušení hlavně „komerčních" kanálů ČT1 a ČT24.

Čísla sledovanosti ale hovoří ve prospěch Kavčích hor a jejich vlastní produkce. Klasickým případem je třeba seriál Vyprávěj, který to v předvečer posledního říjnového víkendu "natřel" TV NOVA o 300 tisíc diváků. Stejně tak Jiřina Bohdalová s cyklem Ach, ty vraždy kraluje nedělním večerům s náskokem 100-200 tisíc zářících obrazovek proti TV NOVA s její Talentmánií.

Srovnáváte s BBC? ČT se jí začíná podobat

Oslovení mediální experti se shodují na tom, že ČT se svou komerční tvorbou nedělá nic neobvyklého při porovnání se zahraničím. Oblíbeným zvykem je srovnávat ČT se symbolem veřejnoprávnosti, britskou BBC. „A právě třeba BBC takových komerčních a ne zrovna levných věcí produkuje spoustu," připomíná bývalý šéf českého Ringieru Tomáš Böhm. Ukazuje to na seriálu Jistě, pane ministře.

„Jasně komerční záležitost v době svého vzniku. A zároveň mimořádně kvalitní až ikonická ukázka britského humoru, která uspokojí nejnáročnější diváky. Kdo může říci, že v současnosti vyráběné pořady ČT nebudou za tři roky patřit do klasické tvorby výrazně převyšující nabízený mainstream... Veřejnoprávní televize by své pořady, obzvláště takto úspěšné vyrábět měla. Neměly by ale být předražené. Zda jsou či ne, posoudit nemohu, čísla neznám. Nicméně taková Pošta pro tebe podle mě zas tak drahá nebude," zhodnotil pro ParlamentníListy.cz Böhm.

Typicky české odpovědi na problém České televize

Podle mediálního odborníka Milana Krumla, pracujícího pro komerční televizi, ČT vyrábí a vysílá pro menšinového diváka dost pořadů. „Pokud se podíváme na cílovou skupinu, jsou to mnohdy lidé nad 50 let. To je menšinová skupina, která komerční stanice zas až tak nezajímá," připomíná Kruml. Častá kritika programu naší veřejnoprávní televize se prý netýká ani tak úspěšnosti pořadů, jako spíš podmínek, za kterých vzniká. ČT si podle něj může pohodlně dovolit natočit kvalitní „většinové" pořady prostě proto, že narozdíl od televize komerční neusiluje o maximální zisk.

„Odpovědi na otázku programového směřování České televize jsou mnohdy typicky české, tedy zjednodušující. Kritici často nemají k dispozici detailní čísla a srovnání, bez těch ale nejde posuzovat cestu, kterou se ČT vydala jako dobrou či špatnou. A další důležitá proměnná: V jakém vztahu k ČT ti kritici jsou? Když se opírají do drahých externích dodavatelů, nejsou náhodou v situaci, kdy by jejich či s nimi nějak spřízněná společnost byla ráda právě na pozici kritizovaného tvůrce pořadů pro dobře platící ČT," ptá se Kruml.

Jandák: Došla mi trpělivost, pořádám seminář o veřejnoprávnosti

Poslance a bývalého šéfa zrušené sněmovní komise pro sdělovací prostředky Vítězslava Jandáka (ČSSD) zlobí probíhající diskuse o nedostatečné veřejnoprávnosti ČT do té míry, že na téma „veřejnoprávnost" uspořádá na půdě Poslanecké sněmovny odborný seminář. „Těším se na to, až se k problematice veřejnoprávnosti vyjádří zahraniční experti. Mám totiž takový špatný pocit, že u nás nikdo vlastně neví, co to ta veřejnoprávnost vlastně je. Přesto o ní každý s chutí hovoří," vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz známý jihočeský poslanec.

„Mně se detektivky s paní Bohdalovou strašně líbí, jsou vynikající a mě by velice zajímalo, co je na nich tak komerčního a pokleslého? Proboha nechme fungovat aspoň to, co po sto dnech Nečasovy vlády ještě bezproblémově funguje," neodpustil si poznámku adresovanou do Strakovy akademie Jandák.

Nepřímo se tak pouští do současného šéfa „Strakovky". Ten se na přelomu července a srpna také zapojil do diskuse o „správné" roli pro ČT na serveru Aktuálně.cz. „ČT 1 a ČT 4 neplní úkoly veřejnoprávního vysílání a jsou to v podstatě poplatky dotované komerční programy a na plytkou zábavu orientované sportovní a zábavní kanály," nechal se slyšet premiér.

Podobně se na adresu ČT vyjadřují blízcí spolupracovníci prezidenta Václava Klause. "Státní televize, jakou je i ČT, má nárok na existenci jen tehdy, když vysílá pořady, které trh nezávislých soukromých televizí nemůže poskytnout. Komerce trhající rekordy jimi určitě není. Ostatně soudím, že Česká televize musí být zrušena," stylizuje se do role římského spisovatele, politika a vojáka Cata staršího například prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Alternativní intelektuálka v nejlepších letech, Zn.: Sháním diváky

„Veřejnoprávní médium má za veřejné peníze obsluhovat prostor, který zdarma nezaplňují privátní média. Kolikrát jsem již tento výrok slyšel od roku 1994, kdy s ním několik let, v různých modifikacích, týden co týden, úspěšně bodoval jeho autor Vladimír Železný ve svém pořadu Volejte řediteli," reagoval pro ParlamentníListy.cz exkluzivně ředitel ČT Jiří Janeček.

Divákovi ČT je podle Janečka potřeba nabídnout především to, co jej zajímá. "Česká televize je nejen veřejnou institucí, ale především televizí a jako taková potřebuje diváky. Bez nich je mrtvá... myslím, že se veřejná televize snaží dělat zábavu vkusnou, neurážející a kvalitní. Jenomže zde nejde o kvalitu. Kritika směřuje k existenci zábavy ve veřejné televizi. Vysíláte zábavu, nenaplňujete veřejnou službu," konstatoval Janeček prostřednictvím našeho webu ve své odpovědi Nečasovi. (čtěte ZDE)


Čtěte také:


Blesk vs. Janeček:


Ilustrační foto: ceskatelevize.cz 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…