„Mladí lékaři nikde na světě nemají velký plat," vysvětlil doktor Pirk. Dodal, ale že po získání atestace, tedy po kompletním dokončení studia, plat lékařů ve světě prudce stoupá, ve spojených státech se jedná o částku přesahující trojnásobek průměrné mzdy.
Špičkový kardiochirurg Jan Pirk doplnil, že z řady nemocnic, kde se vedení chová k mladým lékařům špatně, tito doktoři pravděpodobně opravdu opustí Český zdravotnictví systém.
Musíme si je udržet
„Bude hrozný hřích, kdy mladí lékaři odejdou a nevrátí se," vysvětlil profesor a doplnil, že pobyt v zahraničí naopak doporučuje, zdravotníci zde získají značné zkušenosti.
Pirk také ve čtvrtečním vysílání pořadu Hydepark na ČT 24 zmínil problém podfinancovanosti tuzemské lékařské péče. Mimo jiné uvedl, že naše nemocniční síť je podle jeho názoru příliš hustá. „Byla budována za Rakouska-Uherska na dojezd povozem," vysvětlil se smíchem, ale vzápětí naznačil, že by nebylo od věci některé menší nemocnice přebudovat na zařízení poskytující dlouhodobější péči vážně nemocným. Došlo by k jisté úspoře a kvalita péče bytím neutrpěla.
Musíme si připlácet
Dotazy diváků se mimo jiné stočily také na často diskutovaný standart a zpoplatněný nadstandard ve zdravotnictví. Tady doktor Pirk zdůraznil, že společnost prostě musí nastavit určité limity, na co ještě má, a co již si bude muset platit pacient. V tomto směru by údajně mohla pomoc elektronická zdravotní knížka IZIP, díky ní by bylo snazší kontrolovat využitou péči a bránit tak zbytečnému plýtvání.
U zmíněného IZIPu se Pirk na chvíli zastavil. Velice důrazně vysvětlil, že on sám tento systém podporuje a že případné riziko spojené se sdílením osobních údajů je malicherné ve srovnání s přínosem v podobě zachráněných životů. „Nemocné lidé se toho nebojí, strašně se toho bojí ti zdraví," doplnil.
Odboráři přestřelili
Naopak odmítnutí si od legendy české kardiochirurgie vysloužili zdravotničtí odboráři za slogan „pro lékaře exodus, pro pacienty exitus". Jde údajně o pořádný krok za hranici lékařské etiky.
V závěru rozhovoru Jan Pirk popřel, že by se někdy v budoucnu chtěl ucházet o místo šéfa IKEMu, vysvětlil, že on sám se necítí být manažerem, navíc chce zůstat u svých operací. Jeden z diváků se ve svém dotazu také dotkl komunistické minulosti Jana Pirka.
Do strany jsem vstoupil kvůli medicíně, mrzí mě to
„Já se chtěl naučit špičkovou medicínu a jinak to nešlo," uvedl kajícně kardiochirurg s tím, že se zařekl, že do politiky již nikdy nevstoupí. Nyní se snaží svou prací alespoň zčásti odčinit svou tehdejší chybu.
„Ideální celoživotní sport je běhání," uzavřel malou radou na konec debatu Jan Pirk.
Čtěte také:Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac