Více k tématu:
Hájek o Peheho knize: Je to dílo lenocha a mystifikátora
Obrazy nejsou obrazy
Těmi „obrazy" jsou v podání Jiřího Pehe jednotlivé roky 1990-2009. Kniha kronikářsky plyne v kapitolách - rocích a v každém „obraze" se autor soustředí na několik témat spojených s Klausem. Výsledkem je výklad vypravěčsky monotónní a významově plochý, píše ve své recenzi Chuchma.
"Ostatně ta kniha je velkým žánrovým nedorozuměním: jestliže pisatel použije výraz „portrét v obrazech, pak ten prakticky vylučuje kronikářský postup - obrazy jsou totiž v divadelním nebo filmovém umění, určité dílčí výseky s relativně samostatnými ději, které fragmentálně skládají osobitě vystavěný celek," píše Chuchma a dále autorovi knihy vyčítá, že chce - li být kronikářem, měl by uvádět zdroje.
V dlouhém výčtu příkladů Chuchma dokazuje, kde chybí zdroje a ukazuje na nepřesnosti v textu. Vyčítá Pehemu také, že se staví do role analytika, když sám byl aktérem událostí. Například v roce 1999 se stal mluvčím iniciativy Impuls 99.
Připomínka Klausovy vytrvalosti, umanutosti a vynalézavosti
Textově tudíž dosti úmorná kniha Klaus mapuje základní politické kroky a vývoj tohoto politika. Nedůsledný pozitivista Pehe téměř úplně pomíjí - vyjma několika zmínek - psychologickou rovinu Klausovy osobnosti, stěžuje si recenzent.
"Co se tedy poznávací hodnoty týče, nabízí zakladatelská monografie Jiřího Pehe jednu část kritických výtek „v balíčku".To je však vše, co monografie Klaus nabízí," uzavírá recenzi Josef Chuchma.
Dále čtěte:
Prezident chátrá, píše Pehe v Klausově životopisu
Pehe napsal kriticky o Klausovi. Je to škůdce, bouří D.O.S.T.
Tohle je možné snad jen v islámských zemích, nechápe útok Pehe
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro