Zemědělci dlouhodobě protestují proti nerovným podmínkám, které platí v rámci Evropské unie. "Hlavně státní pomoc, kterou staré unijní země masivně využívají," upřesnil podle agentury Mediafax prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Takoví zemědělci pak ty menší a méně podporované diskriminují.
Nelíbí se jim ani stav českého zemědělství. Živočišná výroba klesá a zemědělská půda se stále častěji nevyužívá. "Stojíme na rozcestí. Pokud budeme takto pokračovat, povede to k trvalému odklonu od tradičního zemědělství, závislosti na dovozu potravin a problémům na venkově," podotkl šéf české agrární komory Jan Veleba.
EU poškozuje náš trh
Premiér stížnosti zemědělců vyposlechl a přislíbil jim pomoc. Vláda se podle něj zasadí o rovné postavení českých zemědělců. Chce to vložit do návrhu nové unijní zemědělské politiky. Ten se ale týká až období po roce 2013.
Nečas podotkl, že si Česko často zadělává na problémy samo, když doporučení EU mění rovnou v nařízení. "Přitom my musíme byrokracii odstraňovat. Tam, kde je vytlačován český producent, tam má stát jednoznačnou úlohu. Je úkolem státních orgánů pomoci ochraně spotřebitele i výrobě v potravinářství a zemědělství," řekl.
Vláda v době škrtů bude zemědělcům jen těžko přidávat peníze ze svého, ačkoli premiér slíbil, že se pokusí finance najít. Unijní prostředky jsou tak klíčové. Jenomže zemědělci už mají evropských narížení po krk a chystají se do protiútoku. "Je čas začít s ochranou našeho trhu. Většina starých členských států si neláme hlavu s tím, zda je něco povoleno nebo ne," dodal Toman.
Čtěte: Zemědělci z celé ČR míří kvůli dotacím do Prahy
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par