Odbory odmítají reformu zdravotnictví. Bojí se navýšení plateb

26.11.2010 20:02 | Zprávy

Odbory během páteční tripartity odmítly zrušení paragrafu, který zakazuje připlácet na lepší péči. Varují, že nekontrolovatelně stoupnou platby pacientů. O reformě chtějí s vládou dále jednat.

Odbory odmítají reformu zdravotnictví. Bojí se navýšení plateb

Odbory nechtějí, aby vláda zrušila paragraf zakazující připlácení na lepší péči. Trvají na tom, aby byl nejdříve stanoven standard, který hradí pojišťovny. Oznámily to na tiskové konferenci po zasedání Rady hospodářské a sociální dohody. Vláda je ochotná připomínky vyslechnout, ale na reformách trvá.

Bez peněz k nám, paciente, nelez

"Bez peněz do zdravotnictví nelez, to může znít, kdyby tato novela spatřila světlo světa tak, jak je teď napsaná," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger předpokládá, že se s odbory na zrušení paragrafu nakonec domluví. "Myslím si, že některé věci, které jsou nejvíc iritující, tak se dají změnit a vyjít vstříc partnerům a nechat jen věci, které jsou zcela zásadní," řekl v pátek v televizi Prima.

"Když se na to udělají dobrá pravidla, tak to je věc, která se dnes děje ve sféře šedé ekonomiky, a bude lépe, když se to bude dělat oficiálně," vysvětlil.

Nečas chce nadstandard

Premiér Petr Nečas (ODS) potvrdil, že projednávání připomínek k zákonům pokračuje. V prosinci bude další zasedání tripartity, kam ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přinese analýzu situace týkající se lékařů. Tripartita v pátek o platech lékařů nejednala.

"Pečlivě analyzujeme námitky sociálních partnerů, nicméně se jenom potvrzuje to, že naše zdravotnictví reformu potřebuje," tvrdí Nečas. Uvedl, že je nutno legislativně upravit především nadstandardy. "Když to řeknu zjednodušeně, drtivá většina stávající péče by byla oním standardem," shrnul.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková doplnila, že novela nedává pacientům právní jistotu. Chybí v ní definice toho, co pacient dostane ze zdravotního pojištění. Mluví se jen o možnostech pojištění, nikoli o standardu.

Různé poplatky v nemocnicích

"Pacienty by to mohlo poškodit tím způsobem, že když zdravotnické zařízení nebude mít peníze, začne vybírat," řekla. Navíc by si každé zařízení mohlo vyložit text po svém, takže by se platilo v každém zařízení jinak a byl by zmatek.

Novela připravená ministerstvem zvyšuje také regulační poplatek v nemocnici z 60 na 100 korun za den, upravuje proces určování cen léků a úhrad ze zdravotního pojištění a umožňuje příliv levnějších léků, takzvaných generik.

Související:

Nečas: Neměl jsem se s Hegerem setkat. Heger: Byl jsem venku za pět minut  

Odbory na mimořádném sněmu připraví prosincovou stávku 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…