Odhad nákladů obsahuje návrh volebního kodexu, který poslal do připomínkového řízení ministr vnitra Radek John. Částka 500 milionů se přitom vztahuje jen na případ, že vítěz vzejde už z prvního kola volby.
"Finanční náklady v případě konání druhého kola volby prezidenta jsou přibližně o polovinu vyšší než náklady spojené s jednokolovou volbou prezidenta," stojí ve volebním kodexu.
Náklady na přímou volbu prezidenta jsou řádově vyšší v porovnání s tím, kolik dosud stála volba hlavy státu poslanci a senátory. Parlamentní volba prezidenta stála statisíce korun. Například jedna dvoudenní volba v roce 2008 stála zhruba 200 tisíc, sobotní zasedání obou komor parlamentu v den volby prezidenta pak přibližně 120 tisíc korun nad rámec běžných výdajů obou komor parlamentu.
Koalice a ČSSD: výjimečná shoda
Koalice ODS, TOP 09 a VV chce prosadit ústavní změny v první polovině příštího roku. K debatě chce pozvat i ČSSD. Koneckonců, nedávno se na tom, že nástupce Václava Klause v prezidentském úřadu by měl být volen přímo, shodli v televizní debatě předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.
Sociální demokraté nicméně chtějí diskutovat o případné změně kompetencí hlavy státu a prodloužení mandátu prezidenta z pěti na šest let, což může dohodu zkomplikovat. Ústavní změna vyžaduje rovněž schválení Senátem, kde má ČSSD po nedávných volbách většinu.
Jaká jména se objeví, se začíná rýsovat už dva roky před volbou. Zájem má bývalý šéf Senátu Přemysl Sobotka a tuto možnost nevyloučil ani šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Čtěte: Nečas svolává ke stolu. Příští prezident se má volit přímo
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk