„Následovalo proniknutí zhruba pěti set lidí do jednacího sálu sněmovny a úplné znehybnění schůze, včetně pískání, křičení a klaksonů. Následovalo vytlačení zastupitelů, obsazení jejich míst a řečniště, což už mělo blíž k francouzské a ruské revoluci, včetně alegorií s prasaty za řečništěm," líčí Pečinka proběhlou demonstraci proti velké koalici na pražském magistrátu.
Slovník politického kýče
Rétoriku současných protestů přirovná k politickému kýči. „Základem jeho gramatiky je, že konflikty mezi legitimními zájmy převádí na boj pravdy se lží," píše Pečinka. Politika demonstrantů podle něj nepřímá kompromisy.
Politický realismus
Do kontrastu pak staví termín politický realismus. Ten si podle Bohumila Pečinky klade naopak otázky, například zda-li je „nový primátor Svoboda ustát svoji pozici uvnitř pražské ODS, aby provedl změny, které slíbil? A za jakých okolností?"
TOP 09 morálně apeluje, ale nad svými chybami se nezymýšlí
Pečinka kritizuje opoziční TOP 09, že se k jemu popisovanému politickému kýči uchyluje. Než aby prý jasně definovala, ve kterých bodech spočívá jají kritika količní smlouvy na pražské radnici, uchyluje se jen k moralistním apelům a temným narážkám. Vítěz voleb do pražského magistrátu by si podle něj měl uvědomit, zda-li nedělala chybu při povolebním vyjednávání.
„Kýč má v tomto případě často kompenzační účel. Namísto sebekritiky toho, jak jsem špatně povolební vyjednával nebo naznačení korupčních rizik nové koaliční smlouvy nabízí neurčitou dichotomii pravda-láska," píše.
Dále:
Situace před magistrátem: Demonstranti přibývají. Pískají a volají hesla
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kls