Výnosy ze solárního proudu by měly podléhat po dobu jednoho roku 26 procentní dani, představuje si Klaus alternativu k současnému vládnímu opatření.
Nekoncepční a nesystémové
"Řešení, které bylo zvoleno, je nekoncepční, nesystémové a v mnohém ohledu velmi riskantní. Času je samozřejmě málo, a proto nezbývá nic jiného, než zvolit jakési meziřešení, které by dalo čas na hledání řešení lepších," řekl pro portál Novinky.cz Klaus.
"Zároveň by omezení platnosti zákona na jeden rok zásadním způsobem snížilo rizika arbitráží vůči České republice ze strany výrobců solární energie i rizika žaloby ze strany Evropské komise pro porušení závazků o bezplatné alokaci emisních povolenek," dodal Klaus.
Arbitráže o miliardy
Vláda se zdaněním solárních elektráren snaží omezit nárůst cen proudu v příštím roce. Kromě tříleté 26procentní daně chce také uvalit darovací daň na emisní povolenky a zvýšit poplatky za zábor zemědělské půdy pro stavbu solárních elektráren.
Právě dodatečná daň vyvolává mezi provozovateli solárních farem největší paniku a chystají se kvůli ní podat na stát řadu žalob. Zákon nicméně již odsouhlasila Poslanecká sněmovna a v nejbližších dnech se jím bude zabývat Senát. Aby legislativa splnila svůj účel, musí být schválena do konce prosince.
Čtěte také:Klaus: Zákon o fotovoltaice nepodepíšu, účinnost však nabyde
K omezení fotovoltaiky dojít nemusí, proti jsou někteří senátoři
Foto: ekobydleni.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac