Politici nustále mění koncepce
„Politici a úředníci neustále měnili koncepce, na vzdělávání jde ve srovnání s mnoha státy málo peněz, tisíce dobrých učitelů prchlo z nedůstojných podmínek," tak vysvětluje problém českého školství Wiliam Buchert.
Ke skutečným reformám ale podle něj nedochází. "Politické strany a měnící se vlády neustále melou o reformách. Žádná zásadní vize ale v tomto případě nepřináší výsledky," píše. Ačkoli je problém nedostatečné kvality základního vzdělání znám již dlouho, stát proti tomu podle něj nic nedělá.
V jiných státech je investice do vzdělá
Buchert zmiňuje státy, které z průzkumu znalostí dětí vyšly nejlépe. „Není žádným překvapením, že řebříčkům zemí s lepšími školami a lepšími výsledky žáků dominují asijští tygři (Jižní Korea, Singapur, Hongkong, Japonsko, ale už i některé oblasti Číny, například Šanghaj)," jmenuje oblasti s nejlepšími výsledky. Vysvětluje to ochotou rodičů investovat do vzdělání.
Dalšími zeměmi, které z výzkumu vyšli dobře je i Kanada, Nizozemsko, Nový Zéland nebo i Estonsko. „Všechno jsou to země, které vzdělání a vzdělávání považují za investici do budoucího rozvoje země. U nás se o tom jen hovoří, před volbami strany vše slibují, pak skoro nic nedělají," píše Viliam Buchert.
Dále:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kls