"Těch peněz není zas tak málo, ale nejsou tak dobře investovány. Občas se dostanou do různých cestiček, které jsou od ostatní vědy odpojené a nemají zas až takový přínos. Část peněz je zkrátka investovaná nesvědomitě," řekla Říhová v Otázkách Václava Moravce.
Věda má podle ní jiný problém - nedokáže intelektuální špičky v zemi k oboru přilákat. "Do vědy se nedostávají úplné intelektuální špičky, protože jim nejsme schopni nabídnout kvalitní život. Tito lidé mají také rodiny a potřeby, proto často vymění vědu za firmu."
Věda je lepší už i v Číně
Výrazně kvalitní věda a výzkum jsou podle Říhové v Japonsku a tradičně v USA. Nově se do popředí dostává i Čína. "Tam dneska rostou špičkové instituce, jsou tam odborníci. Vládní politika je podporuje, protože ví, že stát musí být konkurenceschopný i v tomto oboru."
Evropská věda v tomto směru zaostává. "Evropa investuje mnoho peněz do vzdělání vysokoškoláků na úrovni PhD. Vychováváme tu kvalitní vědce, ale pak je pouštíme ven, protože jim nedokážeme zajistit příslušnou kvalitu života. Největší špičky v oboru nám už mnoho let přetahují Spojené státy," vysvětlila.
Čtěte:
Ve vědě se škrtat nebude, slíbil Nečas
Gajdůšková: Premiér Nečas může nenávratně poškodit českou vědu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par