„Ukázalo se, že i ti nejvyšší ústavní činitelé nejsou schopni zareagovat správně a adekvátně v situaci, kdy je někdo upozorní na nějakou nekalost nebo možnou korupční situaci," uvedl v této souvislosti pro Rádio Česko ředitel Transparency International David Ondráčka.
Za skandální přitom znovu označil fakt, že premiér Nečas byl o otevřené kauze podrobně informován bývalým policejním prezidentem Oldřichem Martinů. „To bylo profesionální pochybení," podotkl k tomu.
Prošetřování Nečase a Johna souvisí s trestním oznámením, které podal rakouský občan českého původu Philipp Janýr. Vyšetřování uložilo protikorupční policii Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
„Já si myslím, že to je plně na místě, protože se ukázalo, že v té kauze Státního fondu životního prostředí hrozí, že bylo spácháno několik trestných činů, zejména, které se týkaly neohlášení trestného činu korupční povahy," řekl dále Ondráčka.
Protikorupční strategie až po sedmi měsicích? To je špatně
„Ta kauza na Státním fondu životního prostředí dramaticky podryla důvěru v to, že to vláda myslí vážně. Nemyslím si, že to je z pohledu vlády ztraceno, ale bude muset velmi výrazně a konkrétními kroky přesvědčit veřejnost, že tuto věc chce táhnout dál a že proti korupci bojovat hodlá," zdůraznil Ondráčka s tím, že je špatně, když protikorupční strategie koalice jde až po sedmi měsících do vlády.
Na druhou stranu ale některé protikorupční kroky Nečasovy vlády oceňuje. „Vypíchl bych to, že se zahájily některé kroky na ministerstvu obrany nebo se vyvozuje osobní odpovědnost za špatné hospodaření například na ministerstvu kultury nebo dopravy. A samozřejmě některé komunální kauzy se šetří, zmínkou Znojmo, Kolín, Brno," dodal ředitel TI.
Foto: Zbyněk Pecák
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb