Důvodem pondělního rozhořčení ministra vnitra Radka Johna i předsedkyně Ústavněprávního výboru a spoluautorky protikorupční strategie Karolíny Peake byl fakt, že jeden z odborů Úřadu vlády poslal své připomínky ke strategii dvacet dní po uzavření připomínkového řízení. Shodou okolností jediný den po vyjádření důvěry vládě, kterou Věci veřejné podmínily právě přijetím funkčních protikorupčních opatření. Materiál neviděli vládní představitelé ODS poprvé, byl formálně i neformálně projednáván téměř dva měsíce (od 15.10. do 8.12.)
„Vládní partneři se tváří, že pro ně není navrhovaná strategie dostatečně široká a propracovaná. Argumentují například požadavkem na transparentní financování politických stran. Takzvané transparentní účty jsme požadovali do koaliční smlouvy při vyjednávání po sněmovních volbách, tehdy se ale ODS stavěla zásadně proti. Jejich návrh nyní vítáme, i když měl zaznít v rámci připomínkového řízení," řekla Karolína Peake. „Na vládě jsme připraveni akceptovat připomínky týkající se Generální inspekce, jejíž dřívější ustavení bylo koaličně dohodnuto těsně před Vánoci," dodala.
Věci veřejné zcela nechápou ani komentáře členů vlády, napadající politizaci výběru policejního prezidenta.„Udělali jsme několik zásadních kroků, aby byl poprvé policejní prezident vybírán transparentně a apoliticky. Je to například volba prezidenta skrze výběrovou komisi podle odborného klíče, což se ještě nikdy v novodobých dějinách výběru policejního prezidenta nestalo, ať už byl předchůdcem Radka Johna kdokoli," říká místopředsedkyně VV a sněmovny Kateřina Klasnová.
Ministr vnitra se dobrovolně zřekl své pravomoci vybrat a jmenovat prezidenta do funkce sám. A vytvořil širokou reprezentativní odbornou komisi, složenou z odborníků na bezpečnostní problematiku, zástupců Policejní akademie, policejních odborů a psychologů. Zároveň je tato komise složena z nominantů všech demokratických parlamentních stran. Je tak výrazně zvýšena šance jmenovat silného kandidáta, který se bude těšit vysoké důvěře.
K některým konkrétním připomínkám vládních partnerů uvádíme následující:
„Sami jsme požádali o náměty NERVu pro boj proti korupci. „Účastnila jsem se zasedání takzvaného protikorupčního miniNERVu, z něhož vyšlo jedenáct priorit, které jsou všechny součástí strategie," připomíná Peake.
Svobodný přístup k informacím je jedním z témat strategie, celý bod byl konzultován a odsouhlasen také s občanským sdružením Otevřete, jmenovitě s Oldřichem Kužílkem.
Výhrady Jiřího Pospíšila k zavedení centrálního registru podle zákona o střetu zájmů jsou vedeny, jak se domníváme, pouze rozpočtovými ohledy. Centrální registr považujeme za jednodušší způsob informování veřejnosti o činnosti veřejných činitelů. Navíc je již odsouhlasen v koaliční smlouvě.
Veškeré připomínky k tvorbě nového zákona o veřejných zakázkách jsou zohledněny nejen v této strategii, ale již aktivně zapracovány do připravovaného zákona, jehož přijetí je plánováno nikoli roku 2012, jak avizoval premiér, ale již do poloviny letošního roku.
Související:
-
NÁVRH protikorupční strategie ministerstva vnitra ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz