Protest lékařů je protiprávní. Mohli by jít i do vězení

14.01.2011 6:43 | Zprávy

Lékaři sdružení pod výzvu "Děkujeme, odcházíme", kteří na konci loňského roku podali hromadnou výpověď, tím mohli porušit zákon. Podle některých právníků by jim mohlo hrozit až 16 let vězení.

Protest lékařů je protiprávní. Mohli by jít i do vězení

Podle advokátní kanceláře Černý - Raupachová lékaři svým odchodem vydírají společnost. "Dopouštějí se také trestného činu ublížení na zdraví," dodal podle serveru iDNES.cz advokát Jan Černý.

"Jsme přesvědčeni, že by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu. Hrozí zde odnětí svobody až na 16 let," podotkl Černý. Trestný čin totiž zahrnuje i situaci, kdy někdo někoho k něčemu nutí pod pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy. A právě těžká újma může odchodem lékařů vzniknout.

"Zákonná podmínka těžké újmy je hromadnými výpověďmi lékařů, respektive jejich následky, zcela jistě v daném případě splněna. Navíc jsou hromadné výpovědi řízeny či organizovány centrálně, což opodstatňuje již výše zmíněnou trestní sazbu," vysvětlil právník.

Lékaři společnost vydírají

Lékaři hromadným odchodem prý rovněž vydírají společnost. I vydírání je trestný čin. "Zákon hrozí v jednoduchém případě vězením do 4 let, v případě, že se jedná o jednání v organizované skupině, nebo společně s dvěma osobami, nebo je-li takovým činem způsobena značná škoda - vězením i 8 let," uvedl právník Kolja Kubíček.

Známý advokát Tomáš Sokol ale s kolegy nesouhlasí. "Mám za to, že požadavek na zvýšení mezd je sám o sobě legitimní. Způsob, jakým je realizován, to znamená, že dávají výpovědi, je také legální. Nedovedu si představit, že by to mohlo být kvalifikováno jako trestný čin. Lékaři tvrdí: když nám nezaplatíte, odejdeme, což je právo každého. Neříkám, že s akcí souhlasím, nicméně to není protiprávní," řekl.

"Podle Listiny základních práv a svobod mají všichni právo na svobodnou volbu zaměstnání a právo se odborově organizovat. Zákoník práce jasně stanoví podmínky zaměstnání a výpovědní dobu. Nikdo se nemůže dopustit vydírání, pokud se domáhá svého zákonného práva," hájil své "ovečky" i advokát Lékařského odborového klubu Martin Elger. 

Čtěte:

Studenti medicíny podporují lékaře. A učí se jazyky

Sledujeme téma: Exodus lékařů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…