Kubek varuje: Pro lékaře – cizince jsme jen transitní zemí

17.01.2011 10:32 | Zprávy

Kdo bude v Česku léčit pacienty, když odejdou do zahraničí čeští doktoři v rámci kampaně Děkujeme, odcházíme? Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka to budou především lékaři z bývalého Sovětského svazu. Ale i pro ně je "stanice Česko" pouze přechodná.

Kubek varuje: Pro lékaře – cizince jsme jen transitní zemí

V Česku přibývá doktorů ze zahraničí - ty, kteří dali výpověď, ale asi nenahradí. Lékařů-cizinců tu pracuje na dva a půl tisíce, převážně pocházejí ze Slovenska. Podle České lékařské komory a jejího prezidenta Milana Kubka ale pro Slováky přestává být kvůli malým platům české zdavotnictví atraktivní.

Kubek v této souvislosti uvedl pro Český rozhlas, že moc lékařů ze zahraničí do českých nemocnic v příštích týdnech nepřijde. Právě kvůli českým platům se jim údajně nevyplatí učit se česky.

SLEDUJEME téma Exodus lékařů 

„Je zde jazyková bariéra a učit se česky kvůli českému platu se cizincům nevyplatí. Rumuni odcházejí z Rumunska, ale směřují do Francie. Bulhaři pak do Německa a do Velké Británie. K nám nepřichází nikdo. K nám přicházejí lékaři ze zemí bývalého Sovětského svazu, ale my pro ně bohužel sloužíme jako první záchytný bod v EU," řekl Kubek v rozhovoru pro rozhlas.

Vláda projedná kompetencí zdravotních sester

Se zvýšením kompetencí zdravotnického personálu počítá novela zákona, kterou má tento týden projednat vláda. Prezident Kubek ale vidí jako problematickou tu část zákona, podle které by zdravotní sestry mohly vykonávat některé činnosti i bez indikace a doporučení lékaře.

Související:
Kubek řádil na tiskovce. Reakce ODS: Nesmysly a LSD

„Ve zdravotnictví platí nedělitelná odpovědnost, kterou nese vedoucí lékařského týmu. Lékař nemůže odpovídat za něco, co by udělala sestra bez jeho vědomí. Budeme se to snažit připomínkovat v poslanecké sněmovně, protože je to nesmysl," dodal k tomu Kubek.

Související:

Podle novely budou muset být všechny zdravotní sestry diplomovanými specialisty. Zákon jim současně prodlužuje registrační období sester z šesti na deset let. Registrace je nezbytná, sestry bez ní nemohou samostatně pracovat. Nyní je registrováno 45 tisíc sester.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…