Pokud nemocnice zruší deset tisíc akutních lůžek, platby za léčení neklesnou. Podle vyhlášky pro rok 2011 by přitom měly klesnout o dvě miliardy korun. V tomto případě by nemocnice tak měly mít peníze na zaplacení potřebného počtu personálu i na mírné zvýšení platů.
"Za podmínky, že se společným úsilím podaří snížit lůžkový fond ČR o deset tisíc akutních lůžek, bude VZP garantovat nemocničnímu segmentu stávající výši úhrad. To umožní zajistit provoz nemocnic s dostatečným množstvím personálu a adekvátně ho zaplatit," uvedl v tiskovém prohlášení ředitel VZP Pavel Horák.
Lůžek je příliš. Stojí vás mnoho
Pojišťovna podle něj už zrušila administrativní bariéry a umožňuje nemocnicím vznik společného lůžkového fondu interních a chirurgických oborů včetně víceoborových jednotek intenzivní péče. Podporuje také vznik poloambulantní péče, která je světovým trendem a přináší úspory.
"Na dnešní počty akutních lůžek není dostatek personálu, takže jejich provoz vyžaduje enormně vysoký podíl přesčasové práce, která je zároveň pro zaměstnance při nižších základních platech jedinou možností přivýdělku. Tato situace extenzivního využívání kapacit je neudržitelná," sdělil dále Horák.
Česko má podle odborníků přebytek akutních lůžek. Část z nich je nevyužita a na části leží pacienti, které by bylo možno léčit ambulantně nebo v rámci jednodenní chirurgie.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk