Heger chce zdravotnictví divoce zprivatizovat, tvrdí lékař

06.02.2011 8:55 | Zprávy

Neurolog z Všeobecné fakultní nemocnice Ondřej Doležal si, stejně jako mnozí jeho kolegové, stěžuje na ministra Leoše Hegera. Prý nemá vůli s lékaři jednat a chce jen divoce privatizovat.

Heger chce zdravotnictví divoce zprivatizovat, tvrdí lékař

"Je potřeba vyměnit vyjednávací týmy," řekl lékař serveru ihned.cz. "Na straně ministerské musí nastoupit někdo s menší snahou jednání rozbít a pak divoce zprivatizovat české zdravotnictví. O lékařskou stranu se nebojím."

Situace je podle něj totiž skutečně vážná a měla by se začít řešit. "Je potřeba jednat, jednat a jednat než se dojde ke shodě. Sám ministr říká, že chce peníze zdravotníkům přidat, tak ať to jen podepíše a je hotovo. Jeho otevřený dopis je plný slov "pokusíme se", "uvidíme", "budeme se snažit" - prostě planých slibů a to je za dané situace nedůstojné. Veškeré částky musí být sestrám i lékařům přidány do základního platu a to je podmínka, přes kterou nikdo z nás nepůjde."

Lékařů není mnoho. Naopak

Výmluva, že je lékařů v Česku mnoho, takže odchod téměř čtyř tisíc nebude nijak dramatický, je podle Doležala nesmyslná. "Ani pan ministr neví, kolik lékařů v nemocnicích máme. Odbory tvrdí deset tisíc, pan ministr dvacet tisíc. Podle mě je to číslo reálně kolem nějakých jedenácti, dvanácti tisíc," podotkl.

Navíc jsou statistiky často chybné. "Například já ve statistikách figuruji taky dvakrát - jednou se 120-140 hodinami přesčasové práce na "dohodu" a podruhé se 140-160 hodinami na pracovní smlouvu. Statistická chybka."

Se stejným problémem se prý potýká i sousední Německo, proto lékaři často hovoří o exodu právě tam. "Mám teď zkušenosti, že 80 procent končících mediků, nebo minimálně šedesát, půjde skutečně pryč. Ono je jim to totiž úplně jedno. Doteď byli na koleji v Praze, teď se jen přesunou do Berlína. A domů budou jezdit o tři hodiny déle. Bohužel vždycky to jsou ti jazykově vybavení a ti co tu medicínu chtějí dělat," řekl.

Garance návratu do práce? Není třeba

S požadavky lékařských odborů se Doležal rozchází v rámci "zpětvzetí lékařů". Nemyslí si totiž, že by ministr měl garantovat návrat všech lékařů na svá původní místa. "Já spíš reprezentuji to křídlo, které si myslí, že to není nutné řešit na centrální úrovni," poznamenal.

"Schopný lékař si tu práci i tady v Čechách najde. Ale samozřejmě se může stát, že nějaký poskok hejtmana vyhodí tři nejaktivnější lékaře z akce Děkujeme, odcházíme. To se samozřejmě stát nesmí. V tu chvíli to bude klást nárok na ty lidi, kteří s těmi nejaktivnějšími odešli. Čtyřicet, padesát, devadesát lidí, ti řeknou ne. Ti lékaři se jednoduše vrátí jako jeden muž."

Čtěte:

Lékaři: Čelíme štvavé kampani. A žalovat nás může každý maniak

Vydíráte. Na iniciátory protestu lékařů míří trestní oznámení

SLEDUJEME téma exodus lékařů

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…