"Jednal jsem s nimi osobně, ale přímo ve firmě jsem nebyl," řekl v rozhovoru pro iHned.cz šéf NWDC Vlastimil Maxa.
On sám se již kvůli práci pro české předsednictví EU dostal do problémů, protikorupční policie mu zabavila všechny smlouvy a faktury vystavené na jméno londýnské společnosti Deeside Solutions.
O podezřelých převodech jsem nevěděl
Podle ministerstva financí peníze skončily na rakouských účtech, ke kterým má přístupová práva český podnikatel Libor Veverka, muž napojený na dalšího z aktérů kauzy, majitele firmy ProMoPro Jaroslava Veselého.
"To jsem vůbec nevěděl," reagoval na informace Maxa. Deeside Solutions mu totiž údajně vyměřila sedm milionů penále. „Já jsem byl hlavně překvapený, že právě pan Veverka má dispoziční právo k účtům, na které jsme posílali peníze," doplnil.
Firma Deeside Solutions během předsednictví zajišťovala konfigurační prvky pro komunikaci.
Chytré krabičky
„Když sem do místnosti připojíte notebook, sám o sobě vám fungovat nebude, musíte k němu dát bedýnku, na které blikají světélka, a říká se tomu aktivní prvek. Ten zajišťuje tu komunikaci. Aktivní prvek už není jen obyčejná věc, ale chytré zařízení, které se nastavuje tak, aby vědělo, jak se má systém chovat," vysvětlil pro iHned.cz fungování oněch technologií Maxa.
A jak se ředitel NWDC k Deeside Solutions vůbec dostal? „Já jsem na ně kdysi dostal doporučení. Že kdybychom někdy chtěli s někým v téhle oblasti spolupracovat, tak ta firma tady je. Ale to bylo ještě před předsednictvím," uzavřel Vlastimil Maxa.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac