Složitý návrh penzijní reformy je v podstatě velmi jednoduchý, píše v Právu komentátor Jan Keller. "Občan dobrovolně přenechá soukromému fondu tři z osmadvaceti procent, která jsou z jeho hrubé mzdy odváděna na sociálním pojistném. K tomu přidá ze své výplaty témuž fondu stejně dobrovolně dvě třetiny této sumy," popisuje Keller a dodává, že vyvedením oněch tří procent vzniknou každým rokem penzijnímu systému ztráty v řádu desítek miliard, které pak podle Kellera zaplatí občan.
Soukromým fondům budeme platit víckrát
Sociolog tvrdí, že soukromé fondy pak nabízejí dvojí. Buď mohou hrát se získanými penězi ruletu na burze nebo ukládat svěřené peníze do státních dluhopisů. "To by znamenalo, že peníze, které jim stát věnoval z průběžného důchodového systému budou i s úrokem témuž státu půjčovat."
Výsledek tedy autor vidím v tom, že místo abychom peníze odevzdali státu přímo na dnešní výplatu důchodů, odevzdáme je fondům, které naše peníze s přirážkou půjčí státu. A onen úrok zaplatí zase občan.
Podle Kellera se spoření s fondy nevyplatí
A na závěr si na úrocích připlatíme potřetí, v roli daňového poplatníka, ale z této třetí platby se nám alespoň část mohla vrátit, ale až po té, co si majitelé fondů odečtou výdaje. Otázkou podle Kellera je, jestli to všechno stojí za to.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nip