Gottwaldova mumie nešla zachránit, skončila na Olšanech

26.02.2011 16:26 | Zprávy

Nepodařená mumifikace prezidenta Klementa Gottwalda i po letech vzbuzuje řadu otázek a nejasností. Česká televize některé z nich vyjasnila den po 25. únoru, který si komunisté připomínají coby den uchopení své moci.

Gottwaldova mumie nešla zachránit, skončila na Olšanech

Včerejší Vítězný únor oslavili komunisté na Olšanských hřbitovech s karafiáty, internacionálou i rudými vlajkami. Samotná smrt a mumifikace prvního dělnického prezidenta Klemeta Gottwalda je i po letech zahalena tajemstvím a fámy.

Po smrti měl být Klemet Gottwald podle vzoru Lenina mumifikován. Přestože byla do Moskvy vyslána speciální expertní skupina, aby se vyškolila, jak Gottwalda speciálně nabalzamovat, mumifikace se zcela nezdařila.

Mauzoleum na Vítkově 

Gottwaldovo tělo bylo uloženo v mauzoleu v uzpůsobeném Národním památníku na pražském vrchu Vítkově. Tělo bylo v letech 1953 až 1962 vystavováno návštěvníkům podobně jako Leninovo. Tělo Klementa Gottwalda se na přelomu 50. a 60. let začalo (v důsledku mumifikace provedené příliš pozdě po smrti) pomalu rozpadat. To se zpočátku řešilo výrobou náhražek příliš poškozených částí těla (nohy, ruce, trup) ve filmových ateliérech Barrandov, časem se však ukázalo, že se tělo nepodaří zachovat.

Zpopelněný Gottwald je na Olšanech
Ani speciální nabalzamování nepomohlo a muselo dojit k zpopelnění těla v roce 1962. Injektáž neboli fixace tekutiny v cévním systému, která měla nahrazovat krev, nepomohla. Po Sametové revoluci byly jeho ostatky uloženy na Olšanských hřbitovech.

Zatímco mauzoleum je dnes zcela prázdné a jedinou památkou na Gottwalda zůstává zápach z formalínu, který nevyprchal ani dodnes, nikdo netuší, kde skončilo jeho vybavení ani přístroje.

Čtěte také:


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…