Bémovi spojenci z radnice mají nové posty. O vliv a peníze nemají nouzi

27.02.2011 12:56 | Zprávy

Bývalí Bémovi spolupracovníci o dobře placená místa a o "prestižní" politické posty nepřišli. Jako starostové a členové vedení městských firem dále rozhodují. Své "místečko" má i nejkontroverznější muž pražské ODS – Milan Janíček.

Bémovi spojenci z radnice mají nové posty. O vliv a  peníze nemají nouzi

Po řadě kauz, které v posledních letech propukly kolem exprimátora Pavla Béma (ODS), se zdálo, že většina lidí, která s ním byla spojená v špičkové pražské politice končí. Byl to ale jen klam. Na svou příležitost většina z nich čekala jen několik měsíců.

Krátce po podzimních volbách se řada z nich kvůli špatné pověsti raději vůbec neucházela o místa ve vedení hlavního města. Jenže po pár měsících je jasné, že všichni, až na jediného, mají vlivné posty zpátky. Informoval o tom server Ihned.cz

Naposledy povýšila bývalá Bémova radní Marie Kousalíková, která je od pátku starostkou šestého pražského obvodu. V čele tamní radnice nahradila Tomáše Chalupu, jenž se stal ministrem životního prostředí po Pavlu Drobilovi. Ten v prosinci abdikoval po aféře kolem údajných machinací s veřejnými zakázkami na Státním fondu životního prostředí.

O dobře placená místa nemají nouzi

Podobně jako Kousalíková si přišli na své i další. Milan Richter, bývalý náměstek primátora pro boj s korupcí, který proslul sporem s pražskými umělci o dotace na divadla, se po letech vrátil va křeslo starosty Prahy 10. Další bývalý náměstek - Pavel Klega, dlouhé roky Bémova pravá ruka, usedl do čela Prahy 15.

Dobře placená místa, i když mimo politiku, zatím stále zbývají i nejkontroverznějšímu muži pražské ODS - Milanu Jančíkovi. Bývalý starosta Smíchova, kterého už několik týdnů šetří policie kvůli zneužití pravomoci, stále sedí ve vedení městských společností a inkasuje statisícové odměny měsíčně.

Dále čtěte: Sdružením ODS v Praze 1 a 5 hrozí zrušení. I kvůli Jančíkovi

A podobně je na tom i pravomocně odsouzený bývalý radní Martin Langmajer, který proslul jako rychlostudent pražské Vysoké školy finanční a správní.

Blažek je stranou, útěchou mu jsou odměny z městských fondů

Nové vedení Prahy slibuje, že systém odměn změní. „Tam, kde je Praha stoprocentní vlastník, iniciujeme změny už v únoru," sliboval před několika týdny náměstek primátora z ČSSD Karel Březina. Jenže únor končí a změny zatím nikde.

Jediný, kdo zatím zůstal mimo hru, je tak bývalý náměstek a dnes řadový zastupitel Rudolf Blažek. Muž, který se v posledních letech vymezuje jako protipól skupiny okolo Pavla Béma, doplatil na to, že prohrál souboj o vliv nad pražskou ODS. Právě on jako jeden z mála prosazoval, aby ODS v Praze uzavřela koalici s TOP 09 a nikoliv s ČSSD, jak se stalo.

Blažek se měl stát náměstkem ministra obrany Alexandra Vondry, jenže skandál kolem kauzy Promopro a finacování českého předsednictví EU zaměstnal Vondru jinými starostmi. A tak na Blažka zatím nedošlo.

„Uživím se bez problému sám, já nechci od nikoho žádné posty," opakuje Blažek.

Útěchou mu může být, že díky tomu, že nemá v novém vedení Prahy placenou funkci, může brát odměny z městských firem, v nichž sedí.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…