Nákupy v zahraničí pro nás budou atraktivnější

05.03.2011 9:50 | Zprávy

Po zvýšení DPH u potravin z 10 na 20 procent bude v některých případech výhodnější si zajet nakoupit do zahraničí, nabízí se Polsko nebo Německo.

Nákupy v zahraničí pro nás budou atraktivnější

Nákupy v zahraničí pro nás budou po zvýšení DPH z 10 na 20 procent ještě více atraktivní. Někteří ekonomové varují, že výnos z 20% sjednocené DPH tak může být nakonec podstatně nižší, než ministři očekávají. Češi totiž své peníze raději utratí za podstatně levnější zboží v cizině než v domácích obchodech.

V zahraničí jsou některé potraviny levnější

Ceny některého zboží, především potravin jsou už nyní v Polsku nebo Německu levnější. A tento rozdíl se po zvýšení DPH ještě více prohloubí.

Obchodníci už v minulých dnech varovali, že se zvýšením DPH zdraží potraviny v jejich prodejnách až o desetinu. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka v této souvislosti také předpověděl, že spotřeba potravin v Česku kvůli tomu klesne a výběr DPH z jejich prodeje se tak stejně nezvýší. Podle Juračky obchodníci nemohou zvýšení sazby DPH utlumit na úkor svých marží. Píše dnešní Právo.

Sazba 10 % na potraviny je v současnosti v Rakousku, Německo má u jídla DPH 7 % a v Polsku 5 - 8 %.

Například na severní Moravě jsou výpravy za levnými nákupy do Polska mezi lidmi oblíbené již mnoho let. „Na nákupy do Polska jezdíme jednou za tři až čtyři týdny, častěji do Chalupek, občas i do Těšína do supermarketů. Většinou spolu se známými a benzín, co projedeme, tak platíme napůl," řekl Právu asi 55letý muž z Ostravy.

Polovina Čechů má obavy


Téměř polovina občanů ČR se už nyní podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění domnívá, že za příjmy své domácnosti může nakoupit nebo uhradit méně než před rokem.

V horších barvách vidí vlastní příjem v porovnání se situací o rok zpět lidé starší 60 let, ženy, vyučení bez maturity, důchodci, nezaměstnaní a nekvalifikovaní dělníci. Naopak relativně příznivěji vyznívají odpovědi mužů, lidí ve věku pod 30 let, absolventů vysokých škol a vysoce kvalifikovaných odborných či vedoucích pracovníků.

Vláda odhaduje, že růst DPH zatíží člena rodiny průměrně 300 až 500 Kč měsíčně, zejména pro důchodce a rodiny s dětmi, tedy pro skupiny, které zdražení většiny zboží a služeb vzhledem ke struktuře jejich výdajů nejvíce zasáhne, však slibuje kompenzace.

„Mnohem větší dopad se tedy dá čekat na lidi v produktivním věku, kteří žijí sami," soudí analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Související:

Besser navrhuje reformu reformy: Vyměňme chleba za knihy

Jandák: Syslit jídlo nebudu. Snad si jen nachytám ryby do zásoby

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…