Průzkum: Přispívat rodičům na penzi lidé nechtějí

07.03.2011 6:20 | Zprávy

Jeden z hlavních bonusů chystané reformy penzí je i možnost pro lidi v produktivním věku přispět svým rodičům na důchod. Podle průzkumu pro Lidové noviny ale o přilepšení rodičům na důchod nestojí 64% lidí.

Průzkum: Přispívat rodičům na penzi lidé nechtějí

Téměř dvě třetiny lidí nevyužijí možnosti přispět svým rodičům na důchod, kterou jim nabízí vláda v plánované důchodové reformě. Vyplývá to z průzkumu agentury Millward Brown pro dnešní Lidové noviny.O tom, že by rodičům přilepšila, uvažuje asi čtvrtina dotázaných. 

Na tom, že by děti v produktivním věku měly dostat možnost odvádět ze sociálního pojištění jedno procento na důchod rodičům, se v únoru domluvili ministři vlády Petra Nečase (ODS) při debatě o plánované důchodové reformě. Rodiče dvou dětí by si tak v penzi mohli průměrně polepšit o 500 korun měsíčně. 

Celkem 64% účastníků průzkumu uvedlo, že možnosti přispět rodičům na důchod nevyužije, z toho 39% zvolilo možnost "určitě nevyužiji". Sedm procent odpovědělo, že určitě přispěje, 21 procent o tom uvažuje. 

Schwarzenberg: Výsledek dotazování je smutný

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) listu řekl, že výsledek dotazování je smutný, ale ne překvapivý. "Lidé mají pocit, že se o rodiče nemusí starat. Může to být dáno tím, že v tom byly vychováni - že o vše se postará stát," uvedl Schwarzenberg. 

Podle dalších ministrů však vláda lidem reformu špatně vysvětlila, takže účastníci průzkumu si myslí, že by na penzi rodičů přispívali ze svého. "Tak to ale není. Tady je šance převést jedno procento, které by normálně odeslali do státního systému, vlastním rodičům," řekl LN ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). 

Dále čtěte: Bravo, pane prezidente. I Pehe chválí Klause, že si rýpnul do vlády

Sociolog Ivo Možný si rovněž myslí, že výhody reformy vláda lidem špatně představuje, podle něj se však do výsledků dotazování mohla promítnout i proměna mezigeneračních vztahů.

"Nezanedbatelná část dospělých má rodiče rozvedené. Pokud rodina nevyrůstá pospolu, může být snaha přispívat rodičům na penzi menší," upozornil Možný. 

Také ministr dopravy Vít Bárta (VV) má za to, že návrh byl lidem zatím vysvětlen špatně. Dodal však, že Věci veřejné si udělaly vlastní průzkum, kde mezigenerační solidaritu podpořilo 64 procent účastníků.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

19:40 Nadávají Havlíčkovi, že chce po volbách utnout munici Ukrajině. Ta dle experta stejně tak dlouho nevydrží

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček čelí ostré kritice vládních politiků za svá slova, že by na p…