Balík vládních škrtů v uplynulých týdnech zkoumal Ústavní soud. Jaký verdikt v pondělí veřejně vyhlásí, nevědí ani samotní politikové. Ve hře jsou zatím jen spekulace.
Variant, které si mohl Ústavní soud pro politiky připravit, je přitom nespočet. Od zamítnutí stížnosti na vládní úsporné zákony, kterou podala opoziční ČSSD, po úplné zrušení koalicí prosazených škrtů.
„Rozhodnutí už je přijato," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. O tom, na čem se 15 ústavních soudců dohodlo, se však zatím jen spekuluje. „Nemůžu nic ani naznačit," reagoval Langášek na dotaz.
K narušení rozpočtu dojde snadno
K narušení státního rozpočtu přitom může dojít velmi snadno, varuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Například kdyby Ústavní soud vrátil zpět změny v nemocenské, rodičovské či v porodném, připravil by vládu o více než 23,5 miliardy korun.
Ústavní soudci si však kromě znění verdiktu mohou pohrát i s datem jeho účinnosti - buď škrty zrušit zpětně, nebo dát naopak vládě čas, aby mohla uspěchané schvalování z konce loňského roku napravit.
Právě proces přijetí úsporných opatření - nikoliv jejich obsah - je totiž předmětem „oranžové" stížnosti. „K přijetí zákona byl využit jistý typ svévole vládní většiny," argumentuje za ČSSD její úřadující šéf Bohuslav Sobotka. Ani někteří jeho spolustraníci nicméně nevěří, že by dal Ústavní soud ČSSD za pravdu natolik, aby úsporná opatření úplně zrušil.
„Myslím, že to spíš bude něco ve stylu šalamounského rozhodnutí. Soud řekne, že došlo k hrubému porušení, které se nesmí v demokratickém státě opakovat, ale pro tentokrát to nedosahuje takové intenzity, aby mělo vést ke zrušení samotného zákona," míní jeden z vlivných členů sociální demokracie.
Ústavní soud v pondělí odmítne
Vysoce postavený člen vládní koalice pak on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že má zprávy, že Ústavní soud balík škrtů - či přesněji způsob jejich přijetí - v pondělí odmítne. A to i přesto, že se zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných hýřili do poslední chvíle optimismem.
„Určitě řekne, že to nebylo košer," uvedl zmíněný zdroj. Soudci podle něj však přihlédnou k hospodářským škodám, které by zrušení úsporných opatření mělo.
Plán B, který by umožnil zalepit díru v rozpočtu, vláda zatím nemá. „Nic dopředu nechystáme. Možných verdiktů je tolik, že není reálné připravit se na všechny varianty," tvrdí Drábek.
Už dříve však uvedl, že žádnými ad hoc opatřeními kabinet případné zrušení úsporných zákonů za více než 23 a půl miliardy korun nespraví. Pokud však dostane od soudu čas, mohl by je třeba zkusit prosadit znovu.
Dále čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas