"Japonci používají v elektrárnách jednodušší systémy. Mají parní reaktory, kdežto my používáme modernější dvouokruhové reaktory," naznačil ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu, proč jsou české elektrárny tak bezpečné. "Kdyby naše elektrárna stála tam co Fukušima, nic takového by se nemělo stát."
Všechny dosavadní kontroly zařízení jaderných elektráren prý nasvědčují, že jsme v bezpečí. "Musela by se stát nějaká neuvěřitelná extra náhoda, aby všechna bezpečnostní opatření selhala," podotkl Kocourek.
Navíc je Česko poměrně klidnou oblastí bez větších seismologických otřesů a tsunami nás také zřejmě jen tak nepotká.
S jádrem se bude pokračovat
Kocourek nepředpokládá, že by se kvůli japonské tragédii nějak zásadně změnil postoj vůči jaderné energetice. "Jaderná energetika je nejlevnější, vzniká při ní nejméně emisí," vyjmenovával ministr pozitiva. Prý je budoucnost jedině v jádru. Uhlí věčně nevydrží a alternativní zdroje vše nepokryjí.
"Samozřejmě vyhodnotíme všechny perspektivy, ale očekávám, že role jaderné energetiky by u nás měla spíše stoupat," řekl. Spojence v rámci Evropské unie bude mít podle něj Česko určitě ve Francii, která cestou atomu jde.
Nemělo by se nic změnit ani ohledně Temelína. Jihočeská jaderná elektrárna bude podle Kocourka s největší pravděpodobností dostavěna v roce 2017 nebo o rok později.
Čtěte:
Svinstvo! Styďte se, zbabělci, křičela u Jílkové samoživitelka na ministra
VV proti Kocourkovi: Prolomení limitů je vyděračství
Ministr Kocourek: Desetinu problémů s národní legislativou EU vloni neformálně vyřešili Češi
Kocourek: O důchodech diskutujme. Diskutujeme ale už 15 let
Foto: vlada.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par