Připustil, že ČSSD může v budoucnu zvýšit daň z úhrnu mezd nebo znovu zavést nižší sazbu DPH.
Jednotné inkasní místo - komfortní placení daní
Současný systém je prý mimořádně nekomfortní. „Máte pět správců daně, s každým z nich musíte komunikovat zvlášť a z jiného základu, za jiných podmínek a v jiných lhůtách. Přitom je to všechno stát," nelíbí se Kalouskovi.
Nově by měl být jen jeden subjekt (jednotné inkasní místo - JIM) a jeden formulář na daně. Zmenší se tím administrativní náklady u správy sociálního zabezpečení nebo u zdravotních pojišťoven. JIM by se měl rozjet od ledna 2013.
„Bavíme se o tisících lidí, na jejichž mzdách se uspoří, a zároveň budou velké úspory na straně daňových poplatníků. Před čtyřmi lety Světová banka odhadla úsporu těchto nákladů na dvacet miliard korun," vysvětluje Kalousek deníku MF Dnes.
- Téma DPH a Důchodová reforma
Konec výhodným stravenkám
Kalousek se také chystá na zrušení daňového zvýhodnění stravenek a režijek. „Pokud jsme se zavázali, že zjednodušíme výběr daní a odstraníme spoustu nesmyslných výjimek, tak pevně doufám, že si to vláda bude umět prosadit i ve sněmovně. Jsem ochoten bojovat do posledního dechu," vyjádřil se k problematice stravenek.
Nechce, aby v Česku obíhala dvě platidla - peníze a stravenky. „Protože za stravenku si nemusíte kupovat jen teplou stravu, ale také erotickou službu, jak jsem byl informován z bulváru," tvrdí Kalousek v rozhovoru pro MF Dnes.
Lidé prý nepřestanou utrácet za jídlo v restauracích, protože se nezvýší efektivní míra zdanění. Dojde pouze k „odplevelení výjimek".
Zdvojnásobení daňového odpočtu na dary
Má se zachovat a prohloubit podpora rodin s dětmi, vědy a výzkumu nebo charity. „Jde o podporu občanské společnosti a ta zhruba jedna miliarda, která kvůli tomu bude v rozpočtu chybět, bude vynahrazena zhruba pětimiliardovým přínosem pro veřejný sektor, který očekávám. To je přeci dobrý kšeft," myslí si Kalousek.
Spoření, které je atraktivní pro mladé i starší pány
Minulý týden vláda navrhla zvýšit sazbu DPH na 14 procent od nového roku. Přitom do té doby prosazovala sjednocení DPH na 20 procentech už od letošního října.
Podle Kalouska je cílem vlády převést náklady práce, které se v rámci důchodové reformy sníží, do DPH. Kvůli Věcem veřejným se koalice shodla jen na 14 procentech.
„Dobrá zpráva ale je, že se nebudeme trápit výjimkami pro ryby vykuchané a brambory a směřujeme k jedné sazbě, která omezuje možnosti daňových úniků," hájí reformu Kalousek.
Dobrovolné spoření v soukromých fondech prý bude „atraktivní pro mladé i starší pány jako jsem já". Tento pilíř důchodové reformy je podle Kalouska atraktivní v tom, že se tři procenta povinného odvodu do veřejného rozpočtu můžou spořit a přesto zůstanou v rukou občana, přestože bude omezeno jejich čerpání.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe