Kočí možná šmírováním zastrašují

12.04.2011 19:20 | Zprávy

Kristýna Kočí, rebelující poslankyně, kterou vyloučily Věci veřejné, si prý několikrát všimla tajemných osob, které ji sledují. Dokonce u sebe v bytě našla odposlechové zařízení.

Kočí možná šmírováním zastrašují

Podle tvrzení portálu iDnes.cz si profesionálního sledování nemá laik šanci všimnout, nicméně existuje i takzvané „otevřené" či „manifestační" sledování, které má zájmovou osobu vystrašit a dostat pod tlak.

"Potkávám například stejné lidi na různých místech," postěžovala si na slídily Kočí pro MF DNES. "Sledují nás už celé dny. Vždyť už se známe od vidění, zdravím je, když jdu do práce," dodala pak její asistentka.

Různé metody

Přitom profi sledování je náročná práce pro několik lidí. Podle iDnes.cz sledovači používají auta, vysílačky a osobu si na různých místech předávají.

SLEDUJEME téma: Vládní krize
SLEDUJEME téma: Peníze za mlčení ve VV

Existuje sledování v závěsu, doprovodné nebo vstřícné, kdy sledovači na osobu už čekají v cíli její cesty. Učebnice pak mluví o sledování „v krabici," kdy je člověk sledovači doslova obklopen, opakem je pak šmírování „na distanc," například přes paralelní ulici.

Nejde odhalit

"Ať se osoba sleduje týden nebo měsíc, tak amatér nevyškolený v kontrasledování nemá absolutní šanci něco zjistit," řekl iDNES.cz bývalý pracovník zpravodajské služby. Přitom potřebné protitechniky ovládají jen příslušníci tajných služeb, speciální útvary policie nebo vybraní diplomaté.

Podobně situaci vidí i někdejší ředitel Vojenského zpravodajství Andor Šándor. "Sledování se učí léta a poznat ho opravdu není snadné," řekl iDNES.cz. Nicméně v případě kočí mohlo jít o „kufr na kufr", tedy manifestační sledování, jehož smyslem je vyvinout na zájmovou osobu tlak.

Stát se zbavil profesionálů, ti se nechávají najímat

"Nevýhodou takového sledování ale je, že se sledovači 'provaří', oběť si je může například vyfotografovat," dodal Šándor. Nicméně pokud by chtěl Kočí opravdu někdo sledovat, tak by v Česku neměl problém sehnat potřebné profesionály. Po zrušení StB ale i po reformách v řadách policie existuje řada bývalých mužů zákona, kteří potřebné techniky ovládají a nechají se najmout.

Kam dál?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…