Sobotka chce vyvolat hlasování o nedůvěře

14.04.2011 17:50 | Zprávy

Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka sdělil novinářům, že o tom má rozhodnout v pátek předsednictvo strany.

Sobotka chce vyvolat hlasování o nedůvěře

Poslanci ČSSD chtějí ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Definitivně o tom v pátek rozhodne předsednictvo strany. Po výjezdním zasedání poslaneckého klubu ČSSD to novinářům řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. 

Při hlasování o návrhu se dva poslanci zdrželi, ostatní ho podpořili. Pokud předsednictvo strany návrh schválí, podá ho ČSSD vedení sněmovny v pondělí. Sobotka předpokládá, že mimořádná schůze sněmovny s hlasováním o nedůvěře vládě by se pak konala po Velikonocích.

Krize trvá už týden 

Vládní krize vypukla minulý týden a zástupci tří stran koalice - ODS, TOP 09 a VV - se na jejím řešení dosud nedohodli. Dnes pouze dospěli k sedmi variantám pokračování koaličního projektu. Nyní je musí projednat širší grémia ODS a VV, k dalšímu jednání se trojice stran sejde v pondělí večer. 

SLEDUJEME téma vládní krize

Dolní komora hlasovala o návrhu na vyslovení nedůvěry už několikrát, jen jednou ale poslanci kabinet tímto způsobem sesadili. Stalo se to v minulém volebním období, v březnu 2009, kdy během českého předsednictví EU padla vláda Mirka Topolánka (ODS). K levici se tehdy připojili i čtyři poslanci z koaličního tábora, i s nimi návrh na vyslovení nedůvěry získal 101 hlasů. Právě tolik jich je k vyslovení nedůvěry nejméně třeba.

V tomto volebním období mají sociální demokraté ve sněmovně 56 mandátů, spolu s KSČM jich dají dohromady 82. Je tedy jasné, že bez pomoci někoho z koaličního tábora nemá opozice šanci v hlasování o nedůvěře vládu odvolat. 

Kabinet ale může požádat dolní komoru o vyslovení důvěry také sám. V takovém případě mu k úspěchu stačí, když získá podporu nadpoloviční většiny přítomných zákonodárců.

 Premiér Petr Nečas (ODS) dnes přitom uvedl, že když současná koalice nynější krizi přežije, vláda sněmovnu tak či onak o potvrzení důvěry požádá. Připomněl však, že kromě klasického postupu je možné spojit otázku důvěry s hlasováním o konkrétní normě.

Dále čtěte:


    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…