"Nechápu, proč musím maturovat dvakrát, jednou školně a podruhé státně," stěžoval si podle deníku Právo jeden z maturantů. "Připadá mi to nelogické. Takhle se zbytečně stresujeme a není tomu konec." V obou komisích navíc zřejmě budou i ti stejní učitelé.
Maturity se navíc táhnou přes několik měsíců, v organizaci je chaos, do přijímacích zkoušek na vysoké školy se žádné výsledky nezapočítají a vesměs si stěžují všechny strany v procesu zahrnuté.
Neptají se nás na znalosti, stěžují si studenti
"Úroveň šla jasně dolů, studenti si volili základní úroveň," poznamenala učitelka Zdeňka Kačírková z Mladé Boleslavi. Gymnaziální studenti si stěžují například na to, že při maturitě z češtiny se jich nikdo neptá na nic konkrétního, na díla, jména, letopočty, nýbrž s nimi pouze diskutuje. Od znalostí se tak důraz přenesl na spisovnou mluvu. "Ze zkoušek zcela zmizela literární historie," povzdechl si pedagog Tomáš Malina.
"Je to administrativní šílenství," dodala ještě Kačírková. "Na jednoho žáda to obnáší šedesát papírů A4, tohle jsme si nepředstavovali ani v nejhorším snu."
Ministr školství Josef Dobeš s úspěšností státních maturit spojuje své setrvání v úřadu. Pokud by letos všechno klaplo, hodlá zkoušky napřesrok zjednodušit.
Čtěte:
Tolik obávané státní maturity začaly. Ústními zkouškami
Státní maturity naostro budou. Chybám navzdory
Foto: spssou-pe.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par