To, že se Radek John stáhl z ministerstva vnitra na post vicepremiéra, považuje Nečas dokonce za prospěšné i pro Věci veřejné samotné. „Považuji za užitečný krok, že když má někdo koordinovat několik resortů, tak sám není v žádném z těch resortů," prohlásil Nečas k Johnově předsednictví vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí.
Za alfu a omegu současné vlády považuje Nečas reformy, vnitřní spory proto vláda musí překonat. A boj s korupcí považuje za jednu z nich. Ten by neměl probíhat jen na úrovni státních orgánů, ale také na úrovni krajské a komunální. I tam by se měla osvědčit činnost Johnova výboru. Ten považuje Nečas za důležitý a smysluplný.
K věci:
Bártu popudil Nečasův rozhovor: To premiér nemyslí vážně
Hohoho, hahaha. Tak se premiér na Primě vysmál Bártovi
I proto není Nečasovi jedno, koho si John vybere za spolupracovníky. „Aby si Radek John vybral spolupracovníky zcela sám, nedovoluje ani zákoník práce. Pracovníky do úřadu vlády vybírá jeho vedoucí." Zda je však kvůli tomu Nečas ochoten podstoupit další koaliční roztržku, nechtěl předbíhat.
Spory ve vládě nám na důvěryhodnosti nepřidávají, chápe Nečas
Samotný pojem „koaliční roztržky" považuje premiér za legitimní, protože si tam koalice může ujasnit program - „dosáhnout dohody a tu dohodu dodržet". Ovšem za koaliční roztržky nepovažuje skandální kauzy členů koalice. „To vládě nepřidává, nemůžu se veřejnosti divit, že nám pak nedůvěřuje."
Nečas neočekává, že by se následkem vládních roztržek a kauz měly zpozdit samotné reformy. „Na všech klíčových aspektech jsme se shodli," uvedl například k důchodové reformě Nečas, a tak považuje termín jejího schvalování na konec června, začátek července za reálný.
Termíny a vysvětlování reforem, to je to, co trápí Nečase
Právě termíny pro předkládání reforem jsou to, co Nečase trápí. U sebe samého vidí rezervy především v tom, že by měl více trvat na jejich dodržování. Dodržování termínů považuje za podmínku k tomu, aby ministr zvládal svůj resort a zvládl práci ve vládě. A to i proto, že „za krok v jakémkoliv ministerstvu nese i předseda vlády".
Sám si je vědom toho, že největším nedostatkem jeho vlády je, že nedokáže dostatečně aktivně vysvětlovat reformní kroky. To chápe jako svůj dluh vůči veřejnosti. Úsporné kroky jsou navíc nejen v České republice, ale i po celé Evropě nepopulární. K tomu, aby se vládě podařilo své kroky veřejnosti dobře vysvětlit, brání i neustálé spory v rámci koalice, které důvěru ve vládu narušují. „Musíme být aktivnější, musíme být srozumitelnější," uzavírá Petr Nečas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Matěj Pálka