Proč třešně, komunisté? A proč ne, vzkázal Dolejš

15.05.2011 8:38 | Zprávy

Komunista Jiří Dolejš zodpověděl dotaz čtenáře ohledně znaku své strany. Kde se vzaly třešně a proč nahradily srp a kladivo, se pokusil vysvětlit v příspěvku vloženém do sekce "Politici voličům" na ParlamentníchListech.cz.

Proč třešně, komunisté? A proč ne, vzkázal Dolejš

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

"Nedávno jsem dostal od nicku -ali- dotaz, co vedlo komunisty k tomu, aby vyměnili srp a kladivo za třešně. Srp s kladivem používala KSČ, která vznikla 14. května 1921, tedy přesně před 90. lety. A od tohoto symbolu k dnešním politickým třešním vedla klikatá a rozhodně ne černobílá pouť," uvádí Dolejš svou lekci historie.

Srp a kladivo podle něj nebylo jen symbolem komunismu. "Dnes někdy démonizovaná kladiva a srpy se po I. světové válce běžně používaly jako symboly dělníků a rolníků. Do své symboliky je v typicky překřížené podobě převzaly vznikající komunistické strany a také tehdejší SSSR," vysvětluje. "Nejznámějším příkladem je oficielní státní znak rakouské republiky. Podle rakouské ústavy zdobilo kladivo a srp jejich orla od roku 1919 až do dnes."

Kamenná koruna na orlově hlavě měla symbolizovat měšťanstvo, srp rolníky a kladivo dělníky.

Psali jsme:
Komunista z Přerova: Hučínovy průšvihy žehlila maminka u KSČ 
Zákaz komunistů: Důkazy jsou, ale... Štětina doufá

Kde se vzala třešeň?

"KSČ se po takřka 70 letech transformovala v dnešní KSČM, která v roce 1990 přijala za svůj symbol třešní. V tomto symbolu je obsažen jak rozdíl oproti historické KSČ, hlásící se např. ještě k diktatuře proletariátu, tak současně i souvislost s dějinami sociálních zápasů za spravedlivější společnost. Tvůrcům nového symbolu se stal inspirací příběh 72 dní pařížské komuny z jara 1871, který si letos poměrně nenápadně připomněl již 140. výročí."

Sledujeme téma KSČM a její zákaz

Inspirací se znaku stala poema francouzského šansoniéra Jean Baptiste Clémenta Čas třešní, kterou "v čase komuny věnoval své lásce Luise, ošetřovatelce raněných komunardů na barikádě v ulici Fontaine-Au-Roi."

"Clément tu ale nepíše o zaťatých pěstech revolucionářů, spíše o bouřlivé touze svého srdce jít alejí krvavě rudých „cerises d'amour", zrajících v čase vonícím jarem. A komunard Clément vnímal čas třešní skrze Luisinu oběť o to bolestněji."

Jen v romantickém šansonu podle Dolejše krása třešní nezůstává, naopak jde s časem kupředu, mění tempo a modernizuje se. "Jako třeba v alternativním pojetí skladby „Le Temps des Cerises", kterou jen před pár lety natočila francouzská skupina Noir Désire (tj. Černá touha). A možná i bez toho pochodového rytmu to jde ještě veseleji. Ostatně, prý i Japonci vědí, že kolik třešní, tolik višní..."

Čtěte:

Komunista Dolejš tleská Rathovi: Znárodňování by mi problémy nedělalo

Dolejš: Štětina umí jen jedno. Točit dokola 'Zrušte komunisty'

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala zapomněl, ale Pavel ne. Vlivný brněnský aktivista pochválil prezidenta za věc k ODS

16:19 Fiala zapomněl, ale Pavel ne. Vlivný brněnský aktivista pochválil prezidenta za věc k ODS

Někdejší náměstek Magistrátu města Brna Matěj Hollan ocenil prezidenta Petra Pavla. Za jeho novoročn…