"Nedávno jsem dostal od nicku -ali- dotaz, co vedlo komunisty k tomu, aby vyměnili srp a kladivo za třešně. Srp s kladivem používala KSČ, která vznikla 14. května 1921, tedy přesně před 90. lety. A od tohoto symbolu k dnešním politickým třešním vedla klikatá a rozhodně ne černobílá pouť," uvádí Dolejš svou lekci historie.
Srp a kladivo podle něj nebylo jen symbolem komunismu. "Dnes někdy démonizovaná kladiva a srpy se po I. světové válce běžně používaly jako symboly dělníků a rolníků. Do své symboliky je v typicky překřížené podobě převzaly vznikající komunistické strany a také tehdejší SSSR," vysvětluje. "Nejznámějším příkladem je oficielní státní znak rakouské republiky. Podle rakouské ústavy zdobilo kladivo a srp jejich orla od roku 1919 až do dnes."
Kamenná koruna na orlově hlavě měla symbolizovat měšťanstvo, srp rolníky a kladivo dělníky.
Psali jsme:
Komunista z Přerova: Hučínovy průšvihy žehlila maminka u KSČ
Zákaz komunistů: Důkazy jsou, ale... Štětina doufá
Kde se vzala třešeň?
"KSČ se po takřka 70 letech transformovala v dnešní KSČM, která v roce 1990 přijala za svůj symbol třešní. V tomto symbolu je obsažen jak rozdíl oproti historické KSČ, hlásící se např. ještě k diktatuře proletariátu, tak současně i souvislost s dějinami sociálních zápasů za spravedlivější společnost. Tvůrcům nového symbolu se stal inspirací příběh 72 dní pařížské komuny z jara 1871, který si letos poměrně nenápadně připomněl již 140. výročí."
Sledujeme téma KSČM a její zákaz
Inspirací se znaku stala poema francouzského šansoniéra Jean Baptiste Clémenta Čas třešní, kterou "v čase komuny věnoval své lásce Luise, ošetřovatelce raněných komunardů na barikádě v ulici Fontaine-Au-Roi."
"Clément tu ale nepíše o zaťatých pěstech revolucionářů, spíše o bouřlivé touze svého srdce jít alejí krvavě rudých „cerises d'amour", zrajících v čase vonícím jarem. A komunard Clément vnímal čas třešní skrze Luisinu oběť o to bolestněji."
Jen v romantickém šansonu podle Dolejše krása třešní nezůstává, naopak jde s časem kupředu, mění tempo a modernizuje se. "Jako třeba v alternativním pojetí skladby „Le Temps des Cerises", kterou jen před pár lety natočila francouzská skupina Noir Désire (tj. Černá touha). A možná i bez toho pochodového rytmu to jde ještě veseleji. Ostatně, prý i Japonci vědí, že kolik třešní, tolik višní..."
Čtěte:
Komunista Dolejš tleská Rathovi: Znárodňování by mi problémy nedělalo
Dolejš: Štětina umí jen jedno. Točit dokola 'Zrušte komunisty'
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par