Drábek má projekt karty vymyšlen tak, že do něj stát nevloží ani korunu. Banka, která vyhraje výběrové řízení, celý projekt zastřeší a zafinancuje, náklady se jí pak vrátí ve formě bankovních poplatků. A velice se jí tak investice vyplatí, vydělat může stovky milionů.
"Systém bude stát banku prostředky, musí ty karty vyrobit. Logicky bude chtít peníze zpátky a my budeme posuzovat právě ten obchodní model, který nám banky v tendru nabídnou," řekl serveru Aktuálně.cz ministrův náměstek Vladimír Šiška.
Bankovní poplatky budou různé, lišit se budou podle typu sociální dávky. "Jde o to, jestli jde o vázanou dávku nebo třeba podporu v nezaměstnanosti. Zda půjde na účet obchodníka nebo půjde o poplatek za výběr z bankomatu. Bude to více parametrů," podotkl. Strhávat ovšem instituce nebude moci přímo z dávky, postihne tak pravděpodobně obchodníka.
Osudu Opencard se nebojíme
Karta se bude týkat lidí pobírajících zejména dávky pomoci v hmotné nouzi, dále pak těch pobírajících sociální podporu, do které patří rodičovský příspěvek, přídavky na děti nebo porodné. Kartu využijí i zdravotně postižení, nahradí jim totiž současnou kartu typu TP, ZTP či ZTP/P.
Ačkoli někteří kritici projektu varují před podobným osudem, jaký postihl tzv. kartu Pražana, neboli Opencard, ministerstvo se nebojí. "Projekt Opencard budoval vlastní infrastrukturu, je to vlastní řešení. Kdežto my se přidružujeme se službou k existující infrastruktuře, která je velmi efektivně využívána," vysvětlil Šiška. Stát navíc nedá za projekt ani korunu. Naproti tomu Opencard už stála téměř miliardu a ukázalo se, že vůbec nic nevydělává.
Čtěte:
Sociální karta je podle zástupce zdravotně postižených zbytečná
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par