Příliš vysoká cena, i to je častý argument proti právě proběhnuvším státním maturitám. Přišly celkem na 680 milionů korun. Zelený ale argumentuje například Polskem, kde vyšla ještě dráže.
Dalším problémem státních maturit jsou údajně dvojznačné otázky. „V testu se objevila ukázka z knihy Bylo nás pět. Úkolem bylo zjistit, kdo v úryvku promlouvá. Správná odpověď byla účastník děje. Každý však ví, že se v této knize autor ztotožňoval s postavami, takže kdo znal víc, odpověděl špatně," uvedla iniciátorka veřejného dopisu ministru školství pro iDnes.cz.
Související: Studenti se bouří proti státním maturitám. Píší dopis ministrovi
Zelený ale v češtinářské části pouze uznává, že chyběl důraz na literární historii. Za otázkami ovšem stáli prý zkušení pedagogové, tudíž odmítá pochybení. Podobně „nejasné" otázky mají více než 80% úspěšnost a jsou podle něj srozumitelné. „Výsledky vyloučily jakýkoliv defekt," ujasňuje Zelený.
Ředitel často argumentuje tím, že někomu přišly testy příliš jednoduché, někomu zase příliš složité. Nebere ale v potaz, že se mluví o různých oblastech - jako celek připadá státní maturita veřejností lehká, konkrétní otázky ale nejsou například podle dopisu ministrovi Josefu Dobešovi těžké, nýbrž nesrozumitelné.
CERMAT se za své testy nestydí
Další otázkou je i zveřejnění výsledků maturit. Česká republika a Turecko jsou v Evropě totiž jediné státy, kde jsou zadání a výsledky utajené. Zelený to zdůvodňuje tím, že by se pak příští zkoušky prodražily. „Pokud ale ministerstvo rozhodne, že se testy zveřejní, my s tím nemáme žádný problém," doplnil. Nejde prý tedy o to, že by se CERMAT za své testy „styděl".
Čtěte více:
Školství má horečku. Státní maturity ji srazí, míní optimista Dobeš
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan