Podle ministra školství Josefa Dobeše se studiem na učilišti zvyšuje pro studenty naděje, že po ukončení najdou práci. "Jde hlavně o absolventy strojírenských, elektrotechnických i stavebních oborů. Jsou to perspektivní obory," zastává se učňovských oborů Dobeš.
Ačkoliv se ho zastává i Svaz průmyslu a dopravy, společnost Scio nesouhlasí s ministrovými výroky. Firma se zabývá hlavně zjišťováním a hodnocením výsledků vzdělávání a její testy někdy fungují místo přijímacích zkoušek na vysoké školy apod.
Potřeba bude jen 15 procent učňů
"Podíl vyučených v dospělé populaci patří k nejvyšším v Evropě," stojí ve zprávě společnosti Scio. Své závěry odůvodňuje Scio evropským trendem, kdy se počet vzdělaných lidí zvyšuje, a tudíž bude v roce 2020 potřeba jen 15 procent zaměstnanců s nízkou kvalifikací (letos to je přibližně 20 procent).
"Hnát žáky do učilišť znamená omezování jejich společenského uplatnění, investice společnosti do drahého vzdělávání učňů se nezúročí," tvrdí Scio. Odkazuje se i na studie Národního ústavu odborného vzdělávání, podle něhož nakonec v oboru, ve kterém se vyučili, pracuje jen polovina absolventů.
Žádný Dobešův názor, ale průmyslová lobby
Scio vidí za Dobešovými výroky spíše jen zájmy učilišť, která bojují o vlastní přežití. Zároveň si i myslí, že za tím může stát průmyslová lobby, která si chce pojistit levnou pracovní sílu bez vlastních finančních nákladů. V ČR je podle Scio spíše nedostatek lidí s kvalitním všeobecným vzděláním.
Čtěte více:
Dobeš nepovolil. Moderátorovi Železnému téměř nic neřekl
Ministr Dobeš: Hladký průběh státních maturit mě samotného překvapil
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan