Při stejné státní dotaci jako v loňském roce, kdy vláda systém podpořila 12 miliardami korun, by se průměrná cena elektřiny pro domácnosti mohla zvýšit o 3,6 procenta. Bez ní by ovšem stoupla až o 9,7 procenta pro domácnosti a o 13,9 pro průmyslové podniky.
Je ovšem otázkou, zda vláda získá peníze na kompenzaci růstu podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů pro příští rok.
Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky tuzemské ekonomické oživení není dostatečně silné na to, aby hospodářství bez potíží ustálo zvýšení cen elektřiny o deset až 15 procent. "I tentokrát proto očekávám, že vláda rozhodne o částečném dofinancování příspěvku na obnovitelné zdroje tak, aby udržela růst cen elektřiny na akceptovatelné úrovni, která podle mě leží maximálně kolem pěti až šestiprocentního meziročního nárůstu," řekl ČTK Hatlapatka.
Instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren přesahuje 1900 megawattů, na začátku loňského roku činil 463 MW. Investory do fotovoltaiky v minulých letech nalákala výhodná finanční podpora. Nově postaveným elektrárnám ale byla podpora od letošního roku omezena, dříve postavené elektrárny však mají dlouhodobě garantovanou podporu, která nyní zvyšuje ceny elektřiny.
Čtěte:
Fotovoltaika je průser, zaznělo. A prezident Klaus přikyvoval
Fotovoltaika: Politici udělali chybu, potréstáni budou občané
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk