Projekt babyboxů odstartoval v roce 2005. Od té doby se v Česku zřídilo 44 babyboxů a v nich bylo nalezeno 52 kojenců. Podle Hesse je to jednoznačná známka úspěchu projektu, ačkoliv nepočítá s tím, že každé odložené dítě by jinak automaticky zemřelo někde pohozené.
"Každé dítě má právo na život," argumentoval Hess svůj projekt ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu. "A jestli je něco, co dává právo na život víc než babybox, tak to nevím."
Z nalezených dětí podle něj všechny našly své náhradní rodiny, žádné neskončilo v ústavní péči. "Většinou se dozvím, kde to dané dítě je, protože mi vděční noví rodiče pošlou email nebo zatelefonují. Děkují mi a jsou vděční."
Nejsilnějšími motivy pro odložení dítěte jsou podle Hesse motivy sociální. "Jsou tam odkládány nahé děti nebo zabalené v pánském triku nebo ručníku, děti čerstvě narozené s placentou, narození hned vedle babyboxů. Očividně jde o děti, které si rodiče nemohou finančně dovolit, děti cizinek a podobně."
Výbor rozhoduje o něčem, čemu nerozumí
Výbor OSN brojí za zrušení babyboxů v Česku, přitom je jich ale po celé Evropě víc než dost. "Tam jde o absolutní nepochopení celé té záležitosti," podotkl Hess. "Výbor to očividně nepochopil."
Hess prý mluvil i se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Monikou Šimůnkovou. "Ta mi řekla, že výbor vůbec neporozuměl tomu, o co se jedná. A přitom jednal ve Švýcarsku, kde jsou taky babyboxy všude. Jsou po celé Evropě a nikdo je neruší. Takže jde jenom o nedorozumění."
Čtěte:
Plzeň má konečně svůj babybox, raduje se hejtman Chovanec
Jihočeský kraj bude mít už třetí babybox
Klíčové slovo: babybox
Foto: naseporodnice.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par