Zástupce šéfredaktora Reflexu Viliam Buchert se podivuje, jak vůbec mohou politici ze dne na den rozhodovat o tom, z čeho budou studenti maturovat.
"Politici snad netuší, že student chodí na střední školu či učiliště několik let? Že výuka probíhá podle nějakých osnov? Že k určitým věcem se dospěje postupně a že podle nich jsou pak studenti schopni maturitní zkoušku skládat či nikoli? Politici si berou studenty, rodiče i školy jako rukojmí, jen aby ukojili své choutky," podotýká.
Komentátor nechápe, jak mohou zákonodárci vůbec pochybovat o povinné zkoušce z cizího jazyka, když ten patří v 21. století spolu s češtinou a matematikou mezi ty naprosto základní znalosti. A už vůbec nechápe, proč by měli mít gymnazisté a studenti jiných typů škol stejnou maturitu.
K čemu potřebuje maturitu dobrý instalatér?
"Některým politikům zjevně nedochází, že mít stejnou maturitu pro studenty gymnázií a střednou odbornou školu, je neudržitelné. Nepůjde to. Výsledkem za pár let nakonec bude, že pro studenty z lepšího gymnázia budou maturity brnkačkou, zatímco pro nastávajícího zedníka i při té lehčí variantě noční můrou," píše Buchert.
"Ostatně myšlenka, že naprostá většina národa má mít státní maturitu a pak třeba i vysokou školu, je scestná. Vede to k tomu, že budeme mít desítky tisíc politologů, sociologů, právníků a magistrů umění kultury, ale to nám se zvýšením konkurenceschopnosti nepomůže. Navíc k čemu potřebuje maturitu dobrý instalatér, kominík či kuchař? Snad bude lépe vykonávat své řemeslo? Ani omylem."
Vzdělaná společnost je podle něj sice základem úspěchu, ale nic se nesmí přehánět.
Čtěte:
Státní maturity provázejí podivné věci, říká tajemně expert
Hlavní motiv státních maturit? Velký byznys, míní Dobeš
Foto: spssou-pe.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par