"Na počátku stál odpor Ministerstva zdravotnictví, jenž ostatně přetrvává dodnes. Na druhém místě bývalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, na třetím Ministerstvo vnitra," vzpomínal v nedělním Pressklubu na Frekvenci 1, kdo mu stál v cestě, když se jal prosazovat zřizování babyboxů.
Nakonec se mu věc podařila, zřejmě i proto, že stát neplatí na babyboxy ani korunu, všechno hradí dárci. Ve veřejnosti se přelévají dva názory - že babyboxy zachraňují kojencům životy a že dětem upírají právo na identitu. Na to Hess svérázně odpovídá: "Bez identity se žít dá, ale v kontejneru nikoli."
Havel mě nikdy nebral
Z politiků ho prý časem nejvíc překvapila Milada Emmerová, protože drasticky obrátila ve svých názorech. Zpočátku byla velkým odpůrcem babyboxů a dnes je jejich velkou příznivkyní. Sám Hess se ovšem do politiky nechystá. "Proboha," zhrozil se dokonce, když mu to moderátor Luboš Xaver Veselý navrhl. V politice po roce 1989 jsou podle něj největšími nešvary diletantství a hledání osobního prospěchu.
Ani na klíčové osobnosti z období těsně před rokem 89 ovšem nevzpomíná Hess s přílišným obdivem. "Václav Havel a jeho souputníci mě nikdy nebrali, už jako mladý kluk a vydavatel Divokého vína jsem se na jejich časopis Tvář koukal skrz prsty," přiznal. Pravdoláskařem prý není.
Čtěte:
Zakladatel babyboxů: OSN kritizuje, i když o věci nic neví
Havel má radost, Putin ocenění nezíská
Havel se rychle uzdravuje. Může už kaviár i šampaňské
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par