Kalousek překvapuje: Kvůli stávce žaloval i železniční odbory

29.07.2011 16:54 | Zprávy

Ministerstvo financí podalo kvůli stávce v dopravě plánované na 13. června určovací žalobu nejen na Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS), ale i na Odborové sdružení železničářů (OSŽ). Konfederace podle svého předsedy Jaroslava Zavadila stávku nesvolala, a nebyla tak jejím pořadatelem, OSŽ o žalobě nemá informace.

Kalousek překvapuje: Kvůli stávce žaloval i železniční odbory

MF podalo u Městského soudu v Praze 8. července určovací žalobu jednak vůči ČMKOS a jednak vůči Odborovému sdružení železničářů, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Informace o tom však do dnešního dne železničním odborům nepřišla. "Nic jsme nedostali, určitě bych se k tomu vyjádřil," řekl ČTK předseda OSŽ Jaroslav Pejša, který je předsedou OSŽ.

Určovací žaloba, kterou v červenci podalo ministerstvo financí, se týkala stávky v dopravě vyhlášené na 13. června. V tento den se stávka nakonec nekonala, protože ji Městský soud v Praze předběžným opatřením vydaným 10. června zakázal. Odbory ji proto přeložily na 16. června. Podle soudu nebyla ohlášena včas, tedy tři pracovní dny předem, jak předpokládá zákon o kolektivním vyjednávání. Rozhodnutí o předběžném opatření přitom odborům soud předal přímo před jednáním, které odboráři měli mít s vládou v sobotu 11. června. "My jsme to považovali za podraz," řekl dnes na tiskové konferenci Zavadil.


Žalovaná ČKMOS stávku neorganizovala

Odbory pokládají za nesmyslné to, že je žaloba podána na ČMKOS, která stávku neorganizovala. "Představte si, že váš soused něco provede a vám dají žalobu. To může udělat jenom blbec," doplnil Zavadil. Prvním stupněm hlouposti je podle něj nevědomost. "Já myslím, že pan ministr (financí Miroslav) Kalousek byl tím prvním stupněm hodně poznamenán," řekl odborový předák. Postup ministerstva ve věci stávky odbory považují za neústavní, protože porušuje právo občanů na stávku.


Podle textu žaloby, který má ČTK k dispozici, ministerstvo financí vysvětluje, proč podává žalobu i přesto, že stávka byla odvolána a nekonala se. "V českém právním řádu je právo na stávku vymezeno pouze okrajově a žalobce cítí potřebu, aby byly aspoň judikaturně vymezeny hranice zákonnosti stávky," uvádí ministerstvo. Důvodem je podle něj i to, že si vyhlášení stávky vyžádalo značné náklady spojené s přípravou prostředků na odvrácení negativních dopadů stávky. Pokud byla vyhlášená stávka nezákonná, může být podle ministerstva dán prostor pro uplatnění náhrady škody. Samotné ústavní právo na stávku přitom podle textu žaloby neznamená, že by toto právo šlo vykonávat bez jakýchkoliv hranic.
Ministerstvo financí: Není jasné, kdo stávku svolal.

Mezi důvody, proč považuje ministerstvo stávku za nezákonnou, je podle něj nejasnost v osobě svolavatele, tedy osoby, která odpovídá za zákonnost jejího svolání a je zodpovědná za případné škody. Briefing ke stávce vedla podle textu žaloby ČMKOS a stávku vyhlásila Koalice odborů v dopravě (oficiální název je Koalice dopravních odborových svazů). Koalice podle textu není právním subjektem a ani při vyhlášení stávky, ani později odbory nezveřejnily, kdo se v této koalici sdružil. Stávka tedy byla nezákonná pro neurčitost v osobě svolavatele, uvádí se v dokumentu.

Odbory kritizují, že jediným důkazem uvedeným ministerstvem u žaloby je údajně článek ze serveru iDnes.cz. "Já to považuji za naprosto nedostatečné, nicméně je věcí soudu, aby posoudil všechny důkazy ve svém kontextu a rozhodl se podle nich," uvedl advokát odborů Jiří Podhajský. Zatím odbory a jejich právní zástupci zpracovávají stanovisko k žalobě. Soud potom zváží důkazy navržené ČMKOS a ministerstvem financí a pak rozhodne o dalším postupu.


Stávková legislativa v hledáčku politiků

Vláda nedávno avizovala, že hodlá změnit právní úpravu stávek, aby do budoucna podobné situace nevznikaly. Tento týden se na ministerstvu práce a sociálních věcí sešli vládní úředníci, odbory i lidé z akademické sféry, aby prodebatovali možnosti úprav týkajících se stávek mimo oblast kolektivního vyjednávání. K ničemu však zatím nedospěli. Vyžádali si pouze analýzu, která by se na problém zaměřila z hlediska mezinárodněprávních závazků ČR.

Čtěte také:

Tripartita projedná předčasné důchody a daňovou reformu 

Odbory svolaly happening proti reformě zdravotnictví 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …