"Za vládní stranu tam jdeme s tím, že vláda již své představy předložila ve formě zákonů," řekl ČTK Jiří Král z ministerstva práce a sociálních věcí, který se jednání zúčastní. Pokud podle něj experti sociální demokracie přijdou s nějakými náměty, bude se o nich diskutovat.
"V tuto chvíli to není o našich návrzích, ale o tom, jestli ty vládní návrhy nejdou alespoň zčásti přizpůsobit našim představám, aby přežily i další volby," uvedl stínový ministr sociální demokracie Jan Mládek.
Na jednáních se dohodli v červenci při projednávání zákonů o penzijní reformě zástupci sociální demokracie s premiérem Petrem Nečasem. Konkrétně by se měla týkat věkové hranice pro odchod do penze, takzvaného předdůchodu pro lidi z náročných profesí a transformací nynějšího penzijního připojištění. Jejich cílem mají být případné změny v zákonech reformujících penzijní systém ještě předtím, než projdou ve sněmovně druhým čtením.
První ze zákonů, zákon o důchodovém spoření, upravuje tzv. druhý pilíř, tedy vyvedení části peněz z penzijního systému na spoření v důchodových fondech. Druhý zákon upravuje doplňkové penzijní spoření a třetí zákon mění dosavadní zákony v souvislosti s přijetím předchozích dvou předloh. Lidé nad 35 let se budou moci podle návrhu rozhodnout, zda z pojistného vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého.
Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí.
Čtěte:
Reforma penzí není potřeba. Vláda straší, píší vědci
Penzijní reforma schválena. Teď již oficiálně vládou
Sociolog: Penzijní reforma je nastavena tak, aby Češi vyhynuli
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk