Klaus žádá o ujištění, že proces s Tymošenkovou není politický

09.08.2011 12:15 | Zprávy

Český prezident Václav Klaus dnes dopisem požádal svého ukrajinského kolegu Viktora Janukovyče o osobní ujištění, že kauza někdejší premiérky Julije Tymošenkové není politickým procesem.

Klaus žádá o ujištění, že proces s Tymošenkovou není politický

Klaus v dopise zdůraznil, že nemá důvod nedůvěřovat nestrannosti ukrajinské justice a nezávislosti tamních soudů. "Chci si ale být jist, že se v případě bývalé premiérky Tymošenkové nejedná o politický proces a že v tomto procesu nejsou a nebudou řešeny osobní či politické neshody uvnitř ukrajinské politické scény," napsal Janukovyčovi.

Tymošenková čelí žalobě z poškození státu při podpisu smlouvy o nákupu ruského zemního plynu v roce 2009. V pondělí kyjevský soud třikrát zamítl žádost obhajoby o její propuštění z vazby, kde je od pátku za údajné pohrdání soudem.

Vůdkyni opozice v ulicích Kyjeva podporuje několik tisíc lidí, opoziční politici proces vnímají jako politický a hovoří o ohrožení demokracie v zemi. Podivení nad procesem vyjádřilo také vedení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Klaus dnes Janukovyčovi připomněl jejich květnový rozhovor ve Varšavě a jeho "zcela jednoznačné vystoupení ve prospěch evropské budoucnosti Ukrajiny" na zasedání 18 prezidentů střední, východní a jižní Evropy při setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Klaus: Dění na Ukrajině pečlivě pozoruji

Český prezident v dopise zdůraznil, že se snaží být pečlivým pozorovatelem politického vývoje na Ukrajině v posledních dvou desetiletích. Řadu ukrajinských politiků měl prý také možnost osobně poznat, i když s Tymošenkovou se nikdy nesetkal.

"Vývoj na Ukrajině jsem nikdy nehodnotil černobíle. Na rozdíl od většiny evropských politiků jsem neviděl černobíle ani známou 'oranžovou revoluci' a měl jsem strach, že vyvolává zárodky budoucích problémů," zdůraznil český prezident.

Sama Tymošenková označuje kauzu za projev politického pronásledování a pomstu prezidenta Janukovyče za prozápadní "oranžovou revoluci" z roku 2004, v níž sehrála klíčovou roli.

Klaus v dopise popřál Ukrajině "v jejím budoucím vývoji po tíživé éře komunismu a sedmi desetiletích útlaku v sovětském impériu co největší úspěch".

Čtěte:

Australská TV se dočkala. Klaus dvacet minut poučoval moderátora

Klaus se stává světovou mediální hvězdou? Ne všichni si to myslí

Zástupce gayů: Klaus a Hájek jsou deviantní. My ne

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

18:10 Klaus: Fialova vláda se bojí lidí

„Naše dnešní vládní koalice se obyčejných lidí bojí. V jejím vedení vzniká nesvobodná, nesuverénní s…