"Mohlo by to být limitováno nějakou maximální částkou, třeba tak, že by se platilo maximálně během prvních třicet dnů hospitalizace. O výši není rozhodnuto, mohlo by to být nějaké procento z nákladů, které mají nemocnice se stravou. V některých nemocnicích je to 120, jinde třeba 160 korun," popsal podle MF Dnes návrh Rath.
Jelikož by šlo o poplatek za stravu, pacient by se mu mohl vyhnout, když by mu například nosila rodina jídlo z domu.
Celková spoluúčast pacienta by se měla podle ČSSD snížit. "Odmítáme představy vlády, podle níž má spoluúčast pacientů dál růst," podotkl Rath. A nechce nemocnice ani vidět privatizovat.
Snížit počet pojišťoven. Zachovat síť nemocnic
ČSSD navrhuje ve své reformě zdravotnictví také snížit počet zdravotních pojišťoven, vybudovat síť veřejných nemocnic a zrušit stropy pro platby zdravotního pojištění.
Pojišťovna by měla být nejlépe jen jedna a měla by být kontrolována sněmovní komisí. Nejprve by se ale měly spojit pojišťovny, které většinově ovládá stát, a ostatní pojišťovny. Zaměstnanecká pojišťovna by se potom měla soustředit jen na komerční připojištění.
"Považujeme za zbytečné a drahé udržovat současný systém," uvedl Rath. Snížení jejich provozních nákladů na dvě procenta by podle něj přinesly tři miliardy ročně.
Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je koncept reformy ČSSD návrhem do diskuse, kterou chce uzavřít na podzimní programové konferenci.
Čtěte:
Zdravotní reforma je paskvil, čílí se Škromach. I Klaus to řekl
Rath: Hegerova zdravotní reforma zcela rezignuje na princip solidarity
Opozice hodlá reformu zdravotnictví napadnout u Ústavního souduFoto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par