Americký velvyslanec lobboval proti úsporám v českém zdravotnictví

11.08.2011 20:00 | Zprávy

Americký velvyslanec Norman Eisen měl podle slov ministra zdravotnictví Leoše Hegera lobbovat za zrušení zákona o internetových aukcích léků. Ten sice ušetří miliardy korun, ovšem domácím a zahraničním farmaceutickým koncernům uškodí.

Americký velvyslanec lobboval proti úsporám v českém zdravotnictví

Nejprve ekonomičtí náměstci vlády a poté i sám ministr zdravotnictví potvrdili České televizi, že velvyslanec USA Norman Eisen lobboval za zrušení zákona o internetových aukcích léků. Jedná se sice o nejrozsáhlejší úspory v historii české lékové politiky, ovšem na úkor farmaceutických koncernů.

Poslanci tento zákon schválili v červnu, bezprostředně poté přišel na ministerstvo zdravotnictví nesouhlasný dopis od Eisena. "Vyjádřil určité obavy z osudu firem na našem trhu. My jsme mu na jeho dopis odpověděli, že jsme si té věci vědomi, ale že postupujeme podle nejlepších zájmů České republiky," hájí svůj zákon Leoš Heger.

Eisen to dostal za úkol od ministerstva obchodu

"Farmaceutický průmysl je jeden z těch pro USA z nejdůležitějších a diplomacie to měla vyloženě za úkol od ministerstva obchodu," vysvětluje krok Eisena ekonom Miroslav Zámečník. Zákon má zavést elektronické aukce na léky, což by výrazně snížilo náklady zdravotních pojišťoven na úkor farmaceutických společností.

Vítěz dané aukce totiž získá celý trh s jednou konkrétní léčivou látkou, musí jít však s cenou dolů. Ministr Heger od tohoto nového kroku očekává úsporu až pěti miliard. Záměr velvyslance Eisena ovšem jen dokládá, že diplomacie je propojená s obchodními zájmy dané země. Eisen se v poslední době také zviditelnil podporou festivalu Prague Pride.

Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …