"Náhradou mají být jednak moderní hnědouhelné zdroje, jednak paroplynové zdroje a nové jaderné bloky," uvádí se ve zprávě z ministerstva, jak píše server Aktuálně.cz. Aby se v reaktorech vyráběla polovina tuzemské elektřiny, musí se ale prodloužit životnost současných jaderných bloků.
V souvislosti s tím ministerstvo počítá i s výstavbou dalších dvou jaderných bloků v elektrárně Temelín a výstavbou jednoho nového bloku v Dukovanech. Nová jaderná elektrárna by také mohla vzniknout V Blahutovicích na Ostravsku, o čemž se uvažuje už od 80. let.
Související: Kdyby Temelín stál tam, co Fukušima, nic by se nestalo, tvrdí Kocourek
V současnosti je ČR jediná země v Evropě, která těží uran, a to v Rožné na Vysočině. Ministr Martin Kocourek však plánuje otevřít další důl, neboť tento časem nestačí. Tím by si země zajistila surovinovou nezávislost. "Význam domácích zásob uranové rudy je znásoben záměrem posilovat v příštích desetiletích roli jaderné energetiky v domácím energetickém mixu," uvádí dokument.
Ekologické Hnutí Duha a organizace Calla ale považují tuto koncepci za krok zpět, až k energetice 70. let. Vadí jim především zachování fosilní a atomové energetiky. Jako řešení ekologové evádějí energetickou renovaci budov a spíše snižování spotřeby energie až o 58 procent.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan