Ctirad, starší z bratří, zemřel v Clevelandu v rodinném kruhu po delší nemoci 13. srpna, pouhé dva dny po svých 81. narozeninách.
Ozbrojený boj, který skupina Mašínů v první polovině 50. let minulého století vedla proti československému komunistickému režimu, do dnešních dnů českou společnost rozděluje. Podle nedávného průzkumu Mašíny za hrdiny považuje jen 15 procent Čechů; český premiér Petr Nečas minulý týden Ctirada Mašína v reakci na zprávu o jeho smrti označil za odvážného člověka.
Sledujeme téma MAŠÍNOVÉ
Na podzim 1953 se Mašínům společně s Milanem Paumerem podařilo probít do západního Německa. Ctirad Mašín při akci zastřelil dva východoněmecké policisty. Další členové jejich skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.
Do Čech se oba bratři nikdy nepodívali ani po roce 1989 s odůvodněním, že jejich rodná zem nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem. Ctirad nechtěl být v ČR ani pohřben.
Na Mašínův pohřeb armádním speciálem spolu s ministrem obrany Vondrou odlétají například čeští senátoři Jaromír Štětina a Tomáš Grulich, bývalý senátor Jiří Liška či Petr Blažek za Ústav soudobých dějin a Aleš Knížek z Vojenského historického ústavu. Na pohřbu bude přítomen i český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.
K tématu:
Advokát Sokol šokuje: Vyznamenejte statečné Mašíny
Medaile pro Mašíny na půl p*dele, vysmál se Česku tajemný Američan
KSČM se snaží zfalšovat dějiny, tvrdí senátor Štětina
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, nep