Celkem loni firmy poslaly na "veřejné blaho" tři a půl miliardy korun. Informují o tom na titulních stránkách shodně hned dva deníky - MF Dnes a Hospodářské noviny.
Několik loterijních firem loni například příspělo na projekt "humanitární televize" Inter TV nebo Euro television. Pod těmito názvy fungují dvě občanská sdružení. "Příspěvek na natočení výukových audio-video pořadů pro potřeby školní mládeže", jak ministerstvo ve své zprávě vysvětluje, na co byly peníze použity, se vyšplhal do výše více než 15 milionů korun.
Jaké konkrétní pořady za to sdružení natočila, není jasné. "O tom se s vámi nebudu vůbec bavit. Sbohem," řekl k tomu MF Dnes ředitel sdružení Miroslav Vaněk. "To je můj problém, ne váš," odbyl v podobném stylu Vaněk i HN.
O sdružení nikde nikdo neví
Dalších 12 milionů korun darovala firma Helvet Group sdružení Hájský spolek pro obnovu pražského Jižního Města. Peníze měly sloužit na výstavbu dětských hřišť v okolí stanice metra Háje. Problém ovšem je, že tam žádná hřiště s přispěním spolku nevznikla. Na radnici Prahy 11 navíc o sdružení nikdo nic neví. Neví o něm dokonce ani na jeho oficiální sídelní adrese.
Pochybné financování se ukazuje už třetí rok, tedy od té doby, kdy ministerstvo financí seznam zveřejňuje. Sám resort přiznává, že odbor kontroly nad hazardem s třinácti zaměstnanci není schopen na správné využití peněz dohlédnout. Případy se proto začaly zabívat detektivové z protikorupčního útvaru.
Konečně by ale tento problém mělo vyřešit zdanění hazardu, zřejmě už od roku 2012. Jelikož se ale přispívá zpětně (peníze z roku 2010 dostala sdružení letos), ještě jednou si o cílech svých "dobročinných příspěvků" budou moci rozhodnout loterijní firmy samy.
Čtěte:
Veverky vzkazují Kalouskovi: Hazard bude mimo daňovou reformu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par