Nečas jmenoval Bellinga, ačkoli Schwarzenberg trval na tom, že by Česko v zahraničí měl reprezentovat jeho rezort, nikoliv tajemník. "Způsob předložení je od premiéra Nečase klukovina," stěžoval si podle Lidových novin. Sám ale o nic dospěleji nereagoval - jmenoval svého státního tajemníka pro EU. Stal se jím jeho první náměstek Jiří Schneider.
V rozdělení práce mezi oběma tajemníky má ministr jasno. "Tajemník, co je na úřadu vlády, se bude věnovat vnitřní koordinaci, protože samozřejmě u premiéra se shromažďují podklady z různých ministerstev. Můj náměstek a státní tajemník mě bude zastupovat v Bruselu či jinde v zahraničí, kde je nutno zastupovat Českou republiku venku," řekl v neděli v ČT. Truc proti premiérovu rozhodnutí to prý není, jen chce jasně vymezit role v evropské politice.
Podle Nečasova tajemníka Bellinga ovšem tato funkce nejde rozdělit. "Každý náměstek pro EU na každém úřadě jezdí do Bruselu i jinam vyjednávat v rámci svých agend. Totéž bude platit i pro mě," podotkl. Jeho jmenování prý bylo jen formalitou, jelikož danou práci už beztak vykonával. Funkce podle něj i premiéra Nečase nijak nezasahuje do kompetencí ministerstva zahraničí.
Čtěte:
Kabinet projednával otázku vzniku tajemníka pro EU. Opět bez TOP 09
Nečas si prosadil tajemníka. Kalousek vyvolává smírčí řízení
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par