Roman je jako šéf dozorčí rady ještě mocnější, míní Havel z ČSSD

15.09.2011 22:28 | Zprávy

Martin Roman skončil po osmi letech ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva ve společnosti ČEZ a nastoupil do pozice šéfa dozorčí rady, kde nahradil Martina Římana. Romanovým nástupcem se pak podle očekávání stal výkonný ředitel společnosti Daniel Beneš.

Roman je jako šéf dozorčí rady ještě mocnější, míní Havel z ČSSD
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Roman

Byl Romanův odchod z funkce skutečně dobrovolný? Nejen o této otázce spolu dnes debatovali místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a ekonomický expert ČSSD Jiří Havel v pořadu České televize Události, komentáře.

Investice v zahraničí mají smysl, shodují se politici

Martin Roman se zaměřil na rozvoj investic v zahraničí. Premiér by raději viděl, aby se zaměřil na domácí energetickou scénu. Je třeba např. investovat do domácí přenosové sítě. Oba přítomní politici ovšem jednoznačně prohlásili, že bleskový ústup ze zahraničních trhů není možný a nebyl by ani na místě, naopak by mohl vzniknout prostor pro další zahraniční investice v Německu.

SLEDUJEME téma Martin Roman

„Já dlouhodobě prosazuji, aby se ČEZ více zaměřil na domácí energetickou scénu," zdůraznil premiér Petr Nečas (ODS). Jeho spolustraník Přemysl Sobotka ovšem v pořadu připustil, že ho rychlost Romanova odchodu překvapila. Na druhé straně zdůraznil, že jde záležitost exekutivy. Jiří Havel byl stejně překvapen jako Sobotka, ale dodal, že Roman je v pozici předsedy dozorčí rady fakticky mocnější, než byl jako generální ředitel.

Oba politici odmítli spekulace, že by za Romanovým odchodem stálo něco jiného. Sobotka jednoznačně popřel, že by se Roman znelíbil ODS. Jde prý o čistou spekulaci. Ve spekulativní teorie nevěří ani Jiří Havel (ČSSD).

„Osobně si myslím, že šlo o dohodu, protože znám Martina Romana jako bojovníka a skvělého vyjednavače, takže kdyby chtěl, nejspíš by ve funkci zůstal," zdůraznil Havel.

Věci veřejné jako páté kolo u vozu

Představitelé nejmenší vládní strany Věcí veřejných si postěžovali, že o odchodu Roman nic nevěděli. Sobotka sice připustil, že mohla být nejmenší vládní strana informována, ale Havel připomněl, že kompetenčně se toto rozhodnutí týká jednak premiéra a jednak ministry financí a průmyslu a obchodu. Ani jeden z postů nepatří politiků VV.

Další z pozvaných diskutérů Martin Mařík, redaktor týdeníku Ekonom, prohlásil, že se celý proces měl odehrát až po návratu premiéra do vlasti. Stejně tak se pozastavil nad tím, že se Roman obratem stal šéfem dozorčí rady.

„Pokud byl premiér nespokojen s Romanovým působením, bylo by trochu zvláštní, kdyby měl v nové pozici napravovat to, co před tím sám schválil," uvedl Mařík.  

Čtěte více:

Rada ČEZ schválila konec Romana. Místo něj nastupuje Beneš

Ředitel ČEZ Martin Roman podá rezignaci

Nečas chce odvolat Romana z ČEZu, tvrdí deník 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…