"Byl bych velmi rád, kdybychom naději na úspěch při ocenění obětí řádění skupiny bratří Mašínů měli, ale samozřejmě nevím jak se prezident Klaus rozhodne," zodpověděl Filip na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz.
Obecně jde prý o to, zda se mají oceňovat vrazi nebo se má symbolicky vyjádřit úcta obětem. "Tedy těm, kteří se ničím neprovinili, jen poctivě vykonávali svou práci, ať už ochranu majetku, zdraví či života občanů nebo jim zajišťovali výplatu jejich zasloužené mzdy za práci," vysvětlil Filip.
SLEDUJEME téma Mašínové
"Já jsem proto, aby se lidem poctivě pracujícím, kteří se navíc stali nevinnými oběťmi úcta vzdala a tak, aby prezident vyslyšel většinový názor společnosti a pomohl v současné chvíli plné sociálních ale i etnických střetů orientovat české občany k úctě k práci a pořádku, nikoli k násilí a anarchii."
Bratři Ctirad a Josef Mašínové jsou známi svým ozbrojeným odbojem proti komunistickému režimu v Československu v letech 1951 až 1953 a posléze odchodem ze země do západního Berlína v říjnu 1953. Při svém útěku zastřelili několik lidí, což se později stalo terčem desítek diskuzí. Některými Čechy jsou považováni za hrdiny, jinými za vrahy.
Čtenář Albrecht se šéfa KSČM Vojtěcha Filipa zeptal prostřednictvím služby Profily na serveru ParlamentníListy.cz. I vy se zeptejte nejen Vojtěcha Filipa.
Čtěte:
Politolog Bureš: Mašínové nejsou hrdiny. Šlo jim o vlastní blaho, ne o vlast
Mašínové si s kvérem hráli odmala. Zmlátili rudého kantora, vzpomínají lidé
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par