Přidělování povolenek je netransparentní
Podle Jana Šrytra z Ekologického právního servisu je přidělení bezplatných povolenek naprosto netransparentní. Ušetřené peníze za bezplatné povolenky podniky musí investovat do snížení zátěže na životní prostředí. To ale nevládní organizace zpochybňují.
"Vláda dnes rozhoduje o svých prioritách. Pokud už se přece jen rozhodne povolenky v době rozpočtové krize věnovat velkým výrobcům elektřiny, měla by o to více dbát na efektivitu jejich vynaložení. Z analýzy investic vyplývá, že v řadě případů stát víceméně jen proplatí dlouho plánované investice," uvedl Šrytr. Veřejnost navíc podle něj nemá dostatečné informace o investicích, za které firmy žádají povolenky zdarma.
Ministr financí Miroslav Kalousek původně chtěl alespoň část bezplatných povolenek firmám prodat a pomoci stabilizovat státní rozpočet. Podle informací dnešních Lidových novin se však ministři nakonec dohodli na udělení vymezeného počtu 108 milionů povolenek zdarma.
Svazy proti bezplatným povolenkám protestují, teplárny je považují za nezbytné
Několik odborových svazů, Svaz českých a moravských bytových družstev a stovky jednotlivců podepsaly výzvu, aby vláda udělení bezplatných povolenek neschvalovala. Peníze z prodaných kreditů by podle nich naopak měla využít například pro dotační tituly jako Zelená úsporám či Nový Panel, kterým došly peníze. Teplárny naproti tomu tvrdí, že bezplatné udělení povolenek bude velmi důležité pro jejich další fungování, až v příštích letech budou nuceny snižovat emise.
Povolenky dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Průměrná cena jedné povolenky v letech 2013 až 2020 by měla být zhruba 18,40 eura (asi 450 korun).
Čtěte více:
Emisní povolenky budou zdarma. Rozdíl zaplatí domácnosti
Diskuze o emisních povolenkách odložena. Kalousek je nechce dát zdarma
Mach (SSO): Prodej emisních povolenek problém fotovoltaiky neřeší
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk