V oblastech severočeských měst, kde nežijí Romové, pořídí člověk byt 3+1 za něco přes milion korun. V ulicích obývaných menšinou ale stejný byt nikdo nekoupí ani za 80 tisíc. Inzeráty v realitních kancelářích navíc často mají dovětek "bez menšin".
Ani na druhé straně barikády to nemají lehké. Reportéři pořadu sledovali mladý pár Romů, kteří by si rádi pronajali byt, jakmile se ale v telefonu zeptají, zda nevadí, že jsou Romové, je po obchodu. Oba dva přitom mají práci a žijí slušně.
Z této situace těží především obce a podnikatelé, kteří vlastní ubytovny. Jelikož totiž Romům nikdo nepronajme byt, nebo oni sami často nemají na nájem, musejí na ubytovnu. Pobyt v ubytovně ale nepracujícím hradí stát.
"Čím větší nájemné, tím větší příspěvek," konstatoval Jaroslav Novotný z asociace realitních kanceláří. "Na těchto penězích z daní všech daňových poplatníků pak vydělávají jak obce tak nejrůznější podnikatelské subjekty." A ve městech tak vznikají ghetta.
A právě takováto ghetta jsou zdrojem problémů. Situace na Šluknovsku se vyhrotila po dvou incidentech. První z nich byl mačetový útok pětice Romů na hosty jednoho z barů v Novém Boru. Za druhým útokem podle policie stojí 20 Romů, kteří napadli skupinku místních v Rumburku. V Rumburku a Varnsdorfu se posléze konalo několik demonstrací a pochodů k ubytovnám, kde Romové bydlí.
Čtěte:
Pojďte si bydlet s Cikány, vynadal senátor britským novinářům
Drsně proti Romům i u Jílkové: Znásilnili, kradou a nepracují
Ve Varnsdorfu přepadli důchodkyni. Mysleli, že je Kohoutova matka
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par